Fanynky? Ne, radši pivo a bowling | e15.cz

Fanynky? Ne, radši pivo a bowling

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Heavymetalové smyčce kouzlily v Plzni. Kapela Apocalyptica poskytla Sedmičce exkluzivní rozhovor

Měli jste před koncertem čas projít si Plzeň?

E.T. - Máme s sebou fotografa a dělali jsme fotky v centru. Proběhli jsme se okolo řeky. Všechno ale bylo ve velké rychlosti, protože jsme neměli moc času. I když jsem tu byl naposledy, tak jsem z Plzeň moc neviděl. Udržuju se v kondici, tak jsem si byl tehdy zaběhat po okolních kopcích. Krajina mi tu je sympatická, protože mi připominá Finsko.

Vzpomenete si ještě na ten koncert před třemi lety?

E.T. Pamatuji si na všechny koncerty. Zaujala nás architektura ze šedesátých let. Obzvláště v ulicích okolo pivovaru Prazdroj. Do pivovaru jsme se ale nedostali. M.S. Na Čechy vzpomínám rád. Je to krásná země a Plzeň je hezké město. Jste také vynikající fanoušci. Mám mezi Čechy i několik přátel. Myslím si, že je zde určitá podobnost po mentální stránce s námi Finy. Proto do Čech jezdíme moc rádi.

Co říkáte na české fanoušky?

ET - Energie je tu hodně vysoká. Lidi jsou jí nabití. Nejdou nás hodnotit, jdou si koncert užít. Přijeli jsme z Polska, kde je to stejné. Fanoušci si na lístek našetří a potom se na koncert dlouho těší a to je pak na nich vidět. Někde jsou zase fanoušci jako rocková policie. Stoupnou si a řeknou, tak a teď nás bavte. Ale to není případ České republiky. Tady jsou fanoušci hodně oddaní. My musíme vycítit v jakém stavu publikum je. Dáváme energii publiku a publikum zase nám. Show děláme společně. Musíme být na stejné vlně a vzájemně se nabíjet.

MS – Musíme být na večer stoprocentně připraveni. Bylo by hloupé, kdybychom jeli tisíce kilometrů a potom ze sebe nevydali maximum. Sice jsem unavený během celého dne, ale moje mysl už se připravuje na koncert. Z Plzně odjíždíme do Prahy, kterou mám hrozně rád. Byl jsem tam i několikrát na dovolené. Nejradši ale jezdíme tam, kde jsme ještě nebyli. Vynikající byly země Jižní Ameriky. Také Libanon, kde jsme hráli před třemi týdny. Nebo Mexiko. Nová země je vždy vzrušující.

Jste na turné. Hodně času trávíte v obytném autobuse. Jaký je to život?

E.T. (smích) Je to opravdu hodně zvláštní život. Jsme pořád na cestě. To nejdůležitějsí ale v karavanu máme. A to je postel a pivo. Nemůžeme vidět všechno, jako když jedeme na dovolenou. Ale snažíme se z té země, kterou projíždíme poznat maximum. Hlavně nás zajímají místní lidé. Při letošním turné projedeme pětačtyřicet zemí. Hrajeme ve většině evropských zemí, také v Severní Americe, v Japonsku, v Číně.

M.S. Nejlepší je se po koncertě osprchovat a když je všechno sbaleno, tak posedět. Moc se těším, až si večer otevřu svůj první Pilsner Urquell. Ale máme pravidlo, že nikdy před ani při koncertu nepijeme. Publikum si zaslouží tu nejlepší show, takže chceme být v tom nejlepším možném stavu. Když popíjím během dne, tak to špatně ovlivní můj výkon večer. (tady se Chaloupka hodně smál)

Pořadatelé říkali, že jste si jako občerstvení poručili hodně zeleniny. Třeba ředkvičky a okurky. To moc nesplňuje moje představy o tvrdých rockerech.

M.S. – rockeři se změnili. Hodně koncertujeme. Pořád někde jezdíme. Snažíme se udržovat ve formě. Je důležité dobře a zdravě jíst a hlavně odpočívat. Teď budeme na cestě v kuse pět týdnů. Hrajeme v pěti zemích. Osm koncertů. První volný den je, když letíme z Frankfurtu do Miami. Potom nás čekají další koncerty, nabitý program a my na sebe musíme dávat pozor. Naše práce je sice hodně zábavná, ale pořád je to práce. E.T. Po koncertě ale nechceme jít hned spát. Když je vše hotovo a nejedeme daleko, tak se domluvíme a vyrazíme i na točené pivo. Pořádně se najíme. Jdeme na karaoke, nebo na bowling. Nebo si sedneme v přízemí autobusu, otevřeme pivo a kecáme.

Co fanynky chodí k vám do autobusu?

E.T. - máme divná pravidla. Žádný alkohol před koncertem a žádný ženský po koncertě. Všichni z kapely jsou více méně ženatí, proto k nám nikoho nepouštíme. Nevím jestli už jsme moc staří, ale už jsme asi dostali rozum.

Proslavili jste se v minulosti cover verzemi od skupiny Metallica. Dělali jste jim předkapelu. Kdy jste se Metallicou viděli naposledy?

M.S. - S klukama jsme se viděli loni. Známe se spolu dobře, rozumíme si. Hodně nám pomohli a skvěle se k nám od začátku chovali. Po hudební stránce spolu nic nechystáme. Bylo by super, kdyby se něco povedlo, ale netlačíme na pilu. Každopádně jsme připraveni.

Jakou muziku, nebo kapely máte nejradši?

E.T. - Českou kapelu si nevybavuji. Byli jsme na tu i v létě na festivale, ale nevím. Jinak za mě Metallica, Sepultura a Pantera. J.S. - Pop rock. Zásadní pro mě byly U2, Massive Attack a Björk.

Vaše nástroje dostávají při koncertech patrně dost zabrat. Nechávali jste si je zvláštně vyrábět, nebo se jedná o staré nástroje?

E.T. - (smích) to teda jsou. Mohly by nás stát hodně peněz. Kolem roku 2000 jsme ale objevili violoncella v Číně, kde nejsou tak drahé. Nemusíme dávat pozor na staré a vzácné nástroje. Když se nástroj rozbije, tak ho vyhodíme. Z nástrojů zvuk snímáme elektronicky, takže nástroje nemusí být tak kvalitní. Elektroniku si děláme sami. Patnáct let zkoušíme a objevujeme ideální verzi snímání a snažíme se jí zdokonalovat.

Už se neřadíte mezi kapely, které stojí na cover verzích. Neozval se teď naopak někdo vám, že by rád předělal do klasické metalové verze vaše skladby?

M.S. - Dnes už se to stává. Naposledy nás požádala nějaká německá kapela. Udělali vokální verzi naší instrumentální skladby.

Jak dopadla kauza při níž česká Národně socialistická strana zneužila vaši píseň Path? ET - Slyšeli jsme to od našich fanoušků, kteří z toho byli v šoku. Distancovali jsme se od toho. Kontaktovali jsme naše českého vydavatele, aby to stopnul.

Kdy se do Plzně zase vrátíte? ET - To nevíme. Děláme hodně krátkodobé plány. Dokonce ani nevíme jak to bude všechno v květnu. Máme být asi jeden, nebo dva týdny v Americe, ale kdy ještě ani nevíme. Každopádně tenhle rok už se do Plzně nepodíváme. V létě ale budeme hrát na některém z českých festivalů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video