Fotograf Šroubek vystavuje svoje lidi | E15.cz

Fotograf Šroubek vystavuje svoje lidi

Dnes máte poslední možnost navštívit výstavu berounského fotografa Jana Šroubka na hradě Křivoklátě.

Zakládající člen volného sdružení fotografů z Berouna a okolí s názvem Berounští fotorici nechává ve výstavní síni hradu Křivoklát nahlédnout do archivu snímků „svých lidí“.

Deset let plných cest

Expozice s názvem Všude žijí lidé je přehlídkou tvorby z cest po méně navštěvovaných koutech světa, například Gruzii, Náhorním Karabachu, Arménii, Kubě, emirátu Farjah a romských osadách na Slovensku. Cestování a fotografování lidí se Jan Šroubek věnoval deset let. Na otázku, podle jakého měřítka vybíral z tak velkého počtu fotografií těch pár desítek, které se na výstavu vešly, odpovídá.
„Snímky viděla spousta mých známých a podle jejich reakcí jsem si je tak trochu třídil. Hodně pomohly názory mých vzorů, známých fotografů, jejichž názoru si velmi cením. Třeba Josefa Koudelky, Miroslava Hucka a jeho paní. Konečný výběr byl samozřejmě na mně,“ řekl Šroubek.

Lidi? To mě baví

Téměř na všech fotografiích se objevují lidé. To „neživých“ snímků z tvorby Jana Šroubka je na výstavě jen pár. Proč?
„Mě lidi baví. Baví mě reportáže, žánrové snímky, portréty a akty. Zajímá mě, jak lidé žijí, jejich příběhy, starosti i hodnoty, které uznávají,“ vyprávěl Šroubek.
Ačkoli autor zachycuje lidi žijící často velmi chudě, děti hrající si v blátě, všichni působí možná šťastněji než lidé dopřávající si každodenní luxus. Fotografie také ukazují, že podobné typy lidí, jaké najdete třeba na snímcích z Náhorního Karabachu, lze potkat v zapadlých uličkách Prahy.
Neobyčejná až mrazivá je autenticita obrázků pořízených v romských osadách na Slovensku. Podle slov autora je to proto, že s nimi delší čas pobýval pod jednou střechou. Teprve pak jej vzali za svého. Nehleděli na něj jako na nepřítele, neskrývali před ním emoce.
Víc o díle Jana Šroubka a připravovaných akcích na www.fotosroubek.com.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!