Futsal, mše i úřední zprávy. Tak žije Karviná na internetové síti

Pizza, víra i sport mají u karvinských uživatelů internetu úspěch. Místní weby přilákají denně stovky návštěvníků.

I když je každý jiný a věnuje se jiné práci, tři muže z Karviné přece jen něco spojuje. Dennodenně totiž všichni tři usedají k počítačům, aby dohlédli na svá webová dítka. Někteří za to dostávají peníze, které je dokážou uživit, jiní se spokojí se slovy uznání.

Město a jeho reprezentativní stránky

Internetové stránky měst by měly mít reprezentativní vzhled, což platí i pro více než šedesátitisícovou Karvinou. I proto před zhruba dvěma lety vyhlásili místní radní soutěž o nejhezčí grafický návrh městských internetových stránek. Po předložení všech projektů byl vítěz jasný. Stal se jím karvinský profesionál, který se tvorbě webových stránek věnuje již třináct let. „O mém talentu už věděly učitelky v základní škole, protože výtvarka mi prostě šla a bavila mě,“ vzpomíná Martin Gottwald (na snímku vlevo). Právě on přidal krásy a přehlednosti oficiálním webovým stránkám města Karviná, které týdně navštěvují tisíce lidí. Tím ale jeho práce pro město skončila. „A je to podle mě trochu poznat. Pak tam udělali nějaké úpravy, které bych já osobně takto neudělal,“ podotýká Gottwald. Jeho služeb využila i jedna karvinská pizzerie. Poutavá grafika jejích webových stránek láká denně stovky návštěvníků. „Ale návštěvnost stránek je samozřejmě závislá především na tom, co lidem nabízí. A jelikož neznám moc lidí, kteří by neměli rádi pizzu, tak bylo již před mým zásahem z půlky vyhráno,“ říká Gottwald.
Martin Gottwald pracuje se čtyřmi lidmi. „I když jsem rodák z Karviné a i mí kolegové jsou z Karvinska, zaměřujeme se na jiná místa v republice. Místní trh nemáme dost dobře zmapovaný,“ dodává Gottwald.

Futsal táhne i na internetu

V Karviné již několik let naplňují sportovní haly amatérští příznivci futsalu. A futsalové týmy, které mají nejen dobré hráče, ale i houfy fanoušků, se bez internetových stránek neobejdou. „Před čtyřmi lety jsme si sedli s vedením ligy a shodli se na tom, že vytvoříme praktické internetové stránky pro hráče. Vzhled šel tehdy stranou, důležité pro nás bylo, aby si sportovci mohli dohledat výsledky, tabulky a důležité informace k průběhu ligy,“ říká správce stránek a zároveň futsalový nadšenec René Hricík (na snímku uprostřed). Na rozdíl od Gottwalda Hricík upravuje web jen ve volných chvílích. Nazývat to koníčkem přitom podle něj také není na místě. „Spíše to vedení ligy potřebovalo, tak jsem to vzal na sebe. Za dobu, kdy stránkám správcuji, jsem se přiučil hodně nových věcí v programování. Vím, že profesionál by to zvládl mnohem lépe. Pro nás však není důležitý vzhled stránky, ale hlavně trváme na tom, aby zde hráči našli vše potřebné,“ vysvětluje Hricík.
Pro netrpělivé hráče je po každém ligovém kole důležité, jak rychle se podaří správci stránek web aktualizovat. „Proto jsme museli vymyslet systém, který by nám ulehčil práci. Kdysi, když byly jen dvě ligové soutěže a nějakých dvaatřicet týmů, jsme mohli dopsat vše ručně. Teď už ale máme čtyři ligy, týmů je více než šedesát a hráči chtějí znát postavení svého klubu v tabulce co nejdříve. Takže v současnosti funguje systém tak, že sekretářka ráno naťuká do počítače výsledky a z nich se v programu automaticky vygenerují tabulky,“ shrnuje Hricík.
Příznivce si futsalová doména za dobu svého trvání už našla. „V sezoně ji navštěvuje přibližně stovka lidí denně,“ potvrzuje Hricík. A internetoví návštěvníci mohou svým názorem ovlivnit i rozhodování vedení ligy. „Snažíme se hráčů v anketách na webu ptát na to, co by se mohlo v soutěži změnit. Jejich odpověď pak může mít zásadní vliv při rozhodování zástupců ligy,“ vysvětluje Hricík.

Zrušená diskuze

O tom, že internet není zapovězeným médiem ani u věřících, přesvědčuje karvinská farnost. Ta pod vedením faráře Daniela Víchy (na fotografii vpravo) informuje na vlastních internetových stránkách o životě farníků. „Lidé, kteří zavítají na náš web, se dozvědí o aktuálním dění ve farnosti. Většinou to doplňují fotogalerie z našich akcí. Nedávno jsme například malovali v kostele a na internetu jsme svolávali brigádu,“ popisuje Vícha. I tento web prošel za svou existenci proměnou. „Před pár měsíci jsme požádali jednoho studenta, aby dal stránkám lepší vzhled a zároveň zapracoval na jejich jednoduchosti. To se i podle reakcí lidí, myslím, povedlo,“ pochvaluje si Vícha. Správcovství webu je už ale starostí zástupců fary. „Denně jej spolu s kaplanem aktualizujeme a máme radost z toho, že za necelý půlrok naši internetovou stránku navštívilo více než sedm tisíc lidí. Nejvíce jich na náš web zavítá v době před významnými svátky, jako jsou Vánoce a Velikonoce. Mezi těmito návštěvníky je velká část těch, kteří chodí do kostela jednou dvakrát za rok, právě při příležitosti podobných důležitých dní. Na internetu si pak tato široká skupina lidí zjišťuje podrobnosti ke mši,“ vysvětluje Vícha.
Cestu k internetovým stránkám farnosti si nacházejí věřící všech věkových kategorií. „Neustále mě mile překvapuje, a je to stále častější jev, když se na mě obrátí paní v důchodovém věku a řekne mi, co vše si na našich stránkách přečetla a co se tam dozvěděla. Internet je už i starším věřícím pomocníkem. Například když si v kostele nezapamatují takzvané ohlášky, kterými informujeme o různých novinkách, akcích a sbírkách, mohou si je později dohledat na webu,“ líčí Vícha.
Internetový server občas přidělá duchovním i drobné starosti. Před časem na něm například museli zrušit knihu návštěv, protože se kvůli ní lidé hádali. „Jeden z přispěvatelů tam například napsal, proč naše farnost leze na internet, jiní lidé mu zase oponovali. Nechtěli jsme, aby se na těchto stránkách lidé hádali, proto jsme místo pro diskuzi zrušili,“ říká Vícha.