Katalogy Ikea se přestěhovaly online. Projděte si archiv posledních 70 let | E15.cz

Historie Ikea na jeden klik. Ikonická nábytkářská značka zpřístupnila své katalogy za 70 let

Petra Jansová

V roce 1943 vznikla jako zásilkový obchod, který nabízel tužky, pohlednice nebo obrázky. Dnes je Ikea obchodním řetězcem se 433 obchody v 53 zemích po celém světě. Při příležitosti výročí 70 let od vydání prvního katologu přichází švédská společnost s digitálním archivem. Podívejte se do minulosti, na čem se sedělo, spalo a jedlo.

"Na obálce prního katalogu se objevilo křeslo s označením MK, jeho výroba byla po několika letech ukončena, ale tentýž produkt se vrátil do katalogu v roce 2013 s názvem Strandmon," říká pro server Bloomberg manažer Ikea muzea Per-Olof Svensson.

Zhruba do 60. let titulní stránky katalogů vypadaly jednoduše, znázorňovaly zpravidla jen jednotlivé kusy nábytku. Až později přinášely fotky na prvních stránkách možnosti využití jednotlivých produktů v interiéru.

Postupem času se podle Svenssona měnil i koncept prodeje. Myšlenka "supermarketu nábytku" je prvotní. Myšlenka "sestav si sám" přišla až postupem času. 

Dalším zlomovým okamžikem společnosti se stal rok 1973 a otevření prvního obchodu mimo Skandinávii, a to ve Švýcarsku. Dnes je Ikea známou firmou i v tuzemsku. 

Prohlédněte si, jak se vyvíjel design společnosti Ikea za uplynulých 70 let.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!