Hyperloop se stává skutečností. V trubce letěla kapsle o rychlosti více než 300 kilometrů za hodinu | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Hyperloop se stává skutečností. V trubce letěla kapsle o rychlosti více než 300 kilometrů za hodinu

Stanislav Janů - VTM.cz

Podvozek dosáhl rychlosti 310 km/h - asi třetiny teoretického maxima. Elon Musk chce Hyperloopem spojit velká města na východním pobřeží USA. Hyperloop by mohl vyrůst také v Jižní Koreji.

 

Hyperloop One, jedna ze firem, která vyvíjí stejnojmenný dopravní systém budoucnosti, provedla další úspěšný test. Na rozdíl od toho jarního dosáhl podvozek v tubusu rychlost 310 km/h a vůbec poprvé byla uvedena do provozu kapsle, s níž se počítá jako s hlavním dopravním prostředkem.

Podvozek je tvořen hliníkovou konstrukcí s karbonovými komponentami, která měří celkem 8,5 metrů. Nad tratí se vznáší stejně jako u vlaků typu Maglev díky magnetické levitaci, tady se však pohybuje ve velmi řídkém vzduchu. V tubusu je podtlak srovnatelný s hodnotami ve výšce 61 km nad zemí. Při těchto podmínkách je teoretickým maximem, k němuž se chtějí vývojáři přiblížit, asi 1 225 km/h.

„Hyperloop Hotel“ vám umožní cestovat přímo v luxusních pokojích

Hyperloop One chce kromě Spojených států stavět svoje tratě také v Evropě. Před dvěma měsíci vydal seznam devíti lokalit, kde by mohly vysokorychlostní tratě vyrůst. Najdeme mezi nimi Německo, Polsko, ale třeba také spojení Korsiky a Sardinie nebo Estonska s Finskem.

Podívejte se, jak probíhaly testy hyperloopu:

Hyperloop One Test 2

Vedle společnosti Hyperloop One vyvíjí dopravní systémy na původním konceptu Elona Muska rovněž Hyperloop Transportation Technologies. Ta by mohla jako první zamířit do Jižní Koreji, kde by v budoucnu mohl Hyperloop spojovat 7 velkých měst. Jihokorejci tak s velkou pravděpodobností předběhnou evropské státy a města včetně Brna, kde Hyperloop Transportation Technologies podepsalo na začátku letošního roku memorandum o spolupráci.

Amsterdam a Paříž by měl do roku 2021 spojovat Hyperloop

Třetí velká společnost Boring Company, která se zapojí do vývoje dopravního systému na konceptu Hyperloop, patří samotnému Elonu Muskovi. Ten chce Hypersloop použít v podzemních tunelech, které by měly značně urychlit cestování mezi velkými americkými městy.

Tento měsíc proto oznámil na Twitteru, že mu byl předběžně schválen záměr spojit tímto systémem města na východním pobřeží - New York, Filadelfii, Baltimore a Washington. Cesta z hlavního města do New Yorku by trvala 29 minut. Hyperloop by spojoval centra měst, přičemž do těchto uzlů by vedlo několik dalších vstupů z různých míst.

Na trať Posázavského pacifiku se vrátí lokomotiva Bardotka
Devět gigantů brázdících oceány: od obří jachty po největší nákladní loď světa
Inženýrské orgie: prohlédněte si ty nejdivočejší prototypy sovětských náklaďáků
Luke Skywalker's Landspeeder: Elektrické vznášedlo pro malé rytíře Jedi
Vědci vyrobili jídlo elektrolýzou. Stačila elektřina, voda, oxid uhličitý a mikroby

Autor: Stanislav Janů - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!