Jako na Aljašce. Ze starých chat u Vltavy, Sázavy a Berounky dýchá témeř celé minulé století | E15.cz

Jako na Aljašce. Ze starých chat u Vltavy, Sázavy a Berounky dýchá téměř celé minulé století

Pavel Otto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Navštívit letos vzdálené exotické destinace bude zřejmě možné jen prstem na mapě. Přesto nemusejí milovníci přírody a romantických zážitků propadat úplné beznaději. U řeky Klondike nebo potoku Bonanza se s trochou fantazie ocitnou jen pár desítek kilometrů za Prahou. 

Ztracená naděje u bývalých Svatojánských proudů, Albatros u Libřice a Údolí děsu u Kody. To jsou podle dostupných pramenů tři nejstarší trampské osady v Česku a možná i na světě. Tramping je český fenomén. 

Tyto osady založili už v druhé dekádě minulého století většinou starší skauti, kterým přestala vyhovovat pravidla organizovaného skautingu. Říkalo se jim divocí skauti, slovo tramp se tehdy ještě nepoužívalo. 

U Vltavy, Sázavy a Berounky a také u jejich přítoků Zahořanského potoka, Kocáby nebo Kodského potoka stavěli čeští osadníci inspirovaní knihami o Divokém západě první dřevěná obydlí.

Přestože kolem tří velkých řek na jih od Prahy postupně vzniklo snad největší nakupení rekreačních objektů na planetě, stále tu najdete od okolí výrazně odlišné lokality bez zaparkovaných aut, které vzdorují uspěchanému životu „paďourů a mastňáků“.

Prohlédněte si fotogalerii:

Oproti Aljašce tam na medvědy ani vlky nenarazíte. Ovšem postavy jako vystřižené z románů Jacka Londona, které si bedlivě střeží své „zlatonosné claimy“, zcela určitě potkáte.

Do trampských osad se vypravil s fotoaparátem deník E15. Nejstarší snímky jsou ze zimy 2017.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video