Jan Balabán se naposledy zeptal táty | E15.cz

Jan Balabán se naposledy zeptal táty

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poslední kniha spisovatele Jana Balabána je na světě. Dopsal ji těsně před smrtí.

Sedm přátel spisovatele Jana Balabána a příbuzných si vybralo pasáže z jeho poslední knihy, a ty pak přečetli. Křest Balabánovy knihy, nazvané Zeptej se táty, pojali jeho organizátoři jako komponovaný večer.
„Ta kniha je krásná,“ řekl jednoduše o Zeptej se táty moderátor večera, a také editor knihy Petr Hruška. Vzpomínal, jak se ještě dva dny před spisovatelovou smrtí spolu domlouvali, že dopsaný rukopis naposledy projdou. Neprošli. I Ivan Motýl, publicista a další z předčítajících, říkal, jak se mu Balabán ve Staročeské pivnici pár dní před smrtí svěřoval, že ho psaní knihy vysiluje, a že ji snad ani nepřežije. Úryvky z knihy přišli přečíst i spisovatelův syn Lukáš Balabán nebo malířka Hana Půchová, jejíž obraz se stal předlohou obálky knihy.
Jedním z hlavních příběhů v Zeptej se táty je smrt spisovatelova otce. Čtenář zde najde odkazy na Ostravsko s poddolovanými tratěmi i městskými lesíky plnými prázdných krabic od vína. Objeví se i zmínka o komunistovi Mamulovi, stejně jako o Černé Ostravici v Beskydech. Jan Balabán zemřel v Ostravě letos 23. dubna.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video