Je Boj o koláč dost meta? Docela jo | e15.cz

Je Boj o koláč dost meta? Docela jo

Boj o koláč
Boj o koláč
• 
ZDROJ: ct
Stanislav Šulc

Stanislav Šulc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká televize si nejspíš trochu drbala hlavu poté, co nechtěla vysílat Kancelář Blaník, a tak Marky Najbrta a Daniela využila alespoň pro další zábavní projekt. Tím je dnes startující Boj o koláč, za nímž však nestojí tvůrčí trio Najbrt-GeislerBenjamin Tuček, ale Tuček Lumír. Výsledek sice nerozčeří vody tuzemské televizní/internetové zábavy tak jako lobbistická satira Kancelář Blaník, přesto se do dějin zapíše docela výrazně.

Pro mnohé to bude negativně. Něco tak ujetého, bizarního, tak ostře balancujícího na hranici absolutního trapna jsme na obrazovkách už dlouho neviděli. Celý pořad je jednou velkou parodií všemožných televizních soutěží. Pětice herců dostane přidělenu vždy jednu pohádkovou, skutečnou, popkulturní, mytickou či showbyznysovou ikonu a pak soutěží v dosti absurdních disciplínách. Lumír Tuček pak v roli arbitra postupně vyhazuje jednotlivé soutěžící, až se dojde k velkému finále. Vítěz jednotlivých kol postupuje do velkého finále a z něj pak možná vzejde absolutní vítěz, který bude moderovat silvestra. Nebo také možná nebude.

Všechno je hra, fikce, výmysl, stylizace. Boj o koláč zcela naplňuje požadavky toho, jestli je zábava dost „meta“ (tedy odehrávající se v intertextové rovině spíše než v rovině prvoplánové). Vymyšlené jsou komentáře, které běží dole na obrazovce jako „sms chat“, smyšlená jsou hodnotící kritéria a pravidla, kterými se pořad vlastně ani neřídí. Samozřejmě stylizované a napsané jsou také pohledy do zákulisí, které podle vzoru žánru mocumentary (viz Kancl) dodávají civilní rozměr.

Tvůrci pochopili, že humor nemá pravidla, mantinely ani logiku. A kritériem hodnocení není nějaká prvoplánová zábavnost známá z tradičních zábavních pořadů většinou uváděných na soukromých televizích, ale pravdivost a upřímnost. Těch je v Boji o koláč opravdu hodně.

Přesto je v celém díle zaklíčen jeden velký paradox. Pokud si jej zamilujete, bude to nejspíš kvůli zcela tradičním hodnotám. Tedy že vybraní herci jsou báječní a skvěle hrají, že tam je několik mimořádných vtipů, které by fungovaly v jakémkoli kontextu, a že civilní výstupy tomu celému dodávají náboj pohledu do zákulisí televize.

Boj o koláč
(zábavní, Česká republika, každý díl 25 minut)
Hlavní tvůrce: Lumír Tuček
Hrají: Marek Daniel, Josef Polášek, Barbora Poláková, Tomáš Měcháček, Tomáš Jeřábek, Jakub Žáček
Vysílá: Česká televize
Hodnocení: 80 %

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video