Kapitalizace 540 miliard dolarů. Alphabet je nejhodnotnější firmou USA | E15.cz

Kapitalizace 540 miliard dolarů. Alphabet je nejhodnotnější firmou USA

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Skupina Alphabet, která je majitelem internetové společnosti Google, předstihla na začátku dnešního obchodování na amerických burzách co do tržní hodnoty společnost Apple a stala se nejhodnotnější firmou v USA. Díky příznivým čtvrtletním výsledkům otevřely akcie Alphabet růstem o zhruba tři procenta na 794 dolarů a tržní kapitalizace firmy dosáhla 540 miliard dolarů (13,6 bilionu korun). Apple naopak takřka jedno procento ztrácel a jeho celková hodnota činila méně než 530 miliard dolarů.

Alphabet získal od Applu pozici nejhodnotnější firmy trhu už v pondělí v neoficiálním obchodování po zveřejnění hospodářských výsledků. Výnosy firmy Alphabet za poslední tři měsíce loňského roku stouply o 18 procent a překročily očekávání. Odhady překonal také zisk na akcii. K nečekaně dobrému výsledku společnosti pomohl silný prodej reklamy na mobilních zařízeních a aktivity na serveru YouTube.

Akcie Alphabet za poslední rok získaly zhruba 43 procent. Apple naopak v poslední době výrazně ztrácel a za posledních 12 měsíců kurz jeho akcií oslabil o zhruba 20 procent. Minulý týden jeho akcie klesly, když tento výrobce telefonů iPhone předpověděl první pokles čtvrtletního příjmu po 13 letech.

Naprostá většina z 51 makléřských firem oslovených v anketě agentury Reuters nyní doporučuje akcie Alphabetu nakupovat. Střední hodnotu cílové ceny tohoto titulu během příštích 12 měsíců makléři zvýšili na 920 dolarů a 25 z nich čeká její růst nad 1000 dolarů.

Analytici ale pokládají nynější vzestup hodnoty Alphabetu na první příčku za dočasný a stále ještě dávají větší šance Applu. Podle střední cílové ceny akcií by tržní hodnota výrobce iPhonů měla v příštích 12 měsících dosáhnout 748,5 miliardy dolarů, kdežto hodnota Alphabetu jen 625 miliard dolarů. Nejoptimističtější makléři dokonce odhadují budoucí hodnotu Applu na 1,10 bilionu dolarů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video