Festival pana Rifkina aneb Laskavé stížnosti pětaosmdesátiletého Woodyho Allena na svět

Nový snímek Woodyho Allena o nelehkých vztazích Festival pana Rifkina se odehrává na filmovém festivalu v San Sebastiánu.

Nový snímek Woodyho Allena o nelehkých vztazích Festival pana Rifkina se odehrává na filmovém festivalu v San Sebastiánu. Zdroj: Bioscop

V pětaosmdesáti letech tvůrce tak plodný jako Allen už nedokáže překvapit. Jeho novinka je opět konverzační komedie, kterou vypráví newyorský intelektuál.
Nový snímek Woodyho Allena o nelehkých vztazích se odehrává na filmovém festivalu v San Sebastiánu. Na snímku z filmu jsou jeho hlavní protagonisté Louis Garrel, Gina Gershonová a Wallace Shawn.
Nový snímek Woodyho Allena o nelehkých vztazích Festival pana Rifkina se odehrává na filmovém festivalu v San Sebastiánu.
Nový snímek Woodyho Allena o nelehkých vztazích Festival pana Rifkina se odehrává na filmovém festivalu v San Sebastiánu.
6
Fotogalerie

Před deseti lety zažil Woody Allen svůj největší komerční úspěch s nostalgickým filmem Půlnoc v Paříži. Dnes vzbuzuje pozornost spíš jako objekt dokumentů o jeho soukromí a filmy si točí trochu i veřejnému mínění navzdory. Ten poslední Festival pana Rifkina vznikl ve Španělsku, konkrétně na filmovém festivalu v San Sebastiánu – tedy na akci, která letos v září ocenila další kontroverzní postavu filmového byznysu Johnnyho Deppa.

Film v hlavní roli Hlavním hrdinou je pan Rifkin, bývalý filmový teoretik a profesor, pro něhož už byly všechny dobré filmy natočeny, hlavně v Evropě. Jeho žena se jako publicistka stará o jednu z nových uměleckých hvězd, francouzského režiséra, jehož Rifkin považuje za nabubřelého pozéra. Rifkinovo pohrdání však nemůže zabránit rozpadu jeho manželství. Se vztahovými problémy se potýká i přitažlivá místní doktorka, kterou si Rifkin oblíbí.

V pětaosmdesáti letech tvůrce tak plodný jako Allen už nedokáže překvapit. Jeho novinka je opět konverzační komedie, kterou vypráví newyorský intelektuál. Její tón je smířlivý, ke kladům snímku patří, že Allen tu laskavě ironizuje i Rifkinovy stížnosti na současnost. Hlavně jemu dává lekci z toho, jak by měl člověk přistupovat k životu – odehraje se v černobílé scéně, v níž se Christoph Waltz převlékl do kostýmu Smrtky z Bergmanovy klasiky Sedmá pečeť.

Podívejte se na oficiální trailer k filmu:

Obrazové odkazy na slavná díla kinematografie – od Občana Kanea přes Julese a Jima po Nenápadný půvab buržoazie – ve formě Rifkinových snů oživují hlavní vyprávění. Jde však jen o hříčku pro filmové fanoušky, bez většího významu.

Sám Rifkin odmítá současnou produkci jako bezobsažnou, i tento snímek je však jen lehká, stravitelná jednohubka. Hluchá místa Woody Allen takových jednohubek v posledních dekádách natočil několik a novinka drží pohromadě o dost lépe než všechny jeho předchozí tituly od Jasmíniných slz, režisérova posledního oscarového filmu.

I tady je však vidět, že Allen zestárl. Přestal se tolik starat o herce, kteří si tu hrají každý po svém, a nijak nevybrušuje ani svůj text, v němž vedle několika povedených hlášek zůstalo i dost hluchých míst.

FESTIVAL PANA RIFKINA
(komedie, USA / Španělsko / Itálie, 92 minut) 
Režie a scénář: Woody Allen
Hrají: Wallace Shawn, Gina Gershonová, Louis Garrel, Elena Anayaová 
Hodnocení: 50%

Autorka je spolupracovnicí redakce