Filmová recenze: Jímavý přerod horníka v ajťáka | E15.cz

Filmová recenze: Jímavý přerod horníka v ajťáka

Iva Přivřelová

Letošní Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava se musel z fyzické akce změnit v on-line festival, o zahajovací snímek ovšem nepřišel. Netradiční 24. ročník v úterý slavnostně otevřela světová premiéra českého dokumentu režiséra a scenáristy Jindřicha Andrše s názvem Nová šichta o přerodu propuštěného horníka v programátora.

Snímek zařazený hned do dvou soutěžních sekcí festivalu, domácí i mezinárodní, si akreditovaní diváci mohou pustit na webu Ji.hlavy až do úterý 3. listopadu, pokud nechtějí čekat na jeho kinopremiéru, plánovanou na únor.

Celovečerní debut šestadvacetiletého Andrše si název vypůjčil z rekvalifikačního programu pro ostravské horníky, které v roce 2017 zavření dolu Paskov připravilo o práci. Za svého protagonistu si filmař vybral čtyřicátníka Tomáše Hisema – jednoho z kvarteta horníků, kteří se rozhodli stát programátory.

Hisem byl hlavním hrdinou už Andršova krátkého filmu, jenž na Ji.hlavě zaujal před třemi lety. Dlouhometrážní časosběr prokázal, že si vybral dobře. Nefalšovaný Ostravák je bezprostřední, sdílný a nenuceně zábavný.

Režisér, který má za sebou studium FAMU i filmové vědy a ví, jak rámovat svého protagonistu, v novince sleduje Hisema zblízka v období velké životní změny. Kromě příběhu o jednom osudu ovšem film obsáhne i širší témata.

Kdyby skončil v době, kdy muž po půlročním IT kurzu nemůže najít uplatnění, vyzníval by jako kritika polovičatých politických řešení. Andrš ho mohl uzavřít i Hisemovým vystoupením na mezinárodní internetové diskuzní platformě TED Talks a propagovat jako inspirativní příběh o houževnatosti.

Filmař nicméně počkal ještě na to, jak se bývalý horník jako programátor bude cítit. A díky tomu z jeho snímku vznikla neokázalá pocta ochotě učit se a odvaze zkoušet nové, a zároveň univerzální připomínka nevratných proměn lidských životů.

Ostatně, jak říká závěrečný titulek filmu, podle odhadů McKinsey Global Institute přijde v příštích dvanácti letech o práci dalších asi 800 milionů manuálních pracovníků.

Nová šichta s empatií ukazuje, jak se s touto situací vyrovnal jeden obyčejný člověk. Jeho hořkosladký příběh nepostrádá sílu inspirovat, ale ani nezastírá, že žádný úspěch nebývá zadarmo.

Nová šichta
(dokument, ČR, 91 minut)
Režie a scénář: Jindřich Andrš 
Vystupují: Tomáš Hisem, Rostislav Malinka, Naďa Holásková, Barbora Hisemová 
Hodnocení: 80 procent

Autorka je spolupracovnicí redakce

Autor: Iva Přivřelová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!