Oscara za nejlepší film získala Zelená kniha | E15.cz

Oscara za nejlepší film získala Zelená kniha

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Cenu americké filmové akademie Oscar pro nejlepší film loňského roku získal snímek Zelená kniha režiséra Petera Farrellyho. Celkem film získal tři zlaté sošky - kromě nejlepšího filmu také za původní scénář a pro nejlepšího herce ve vedlejší roli. Nejvíce ocenění si z letošního 91. ročníku udílení Oscarů odnesl film o britské kapele Queen a jejím zpěvákovi Freddiem Mercurym Bohemian Rhapsody, který posbíral čtyři zlaté sošky. Po třech cenách kromě Zelené knihy dostala ještě Roma režiséra Alfonsa Cuaróna a akční sci-fi Black Panther.

Film Zelená kniha líčí příběh nesourodé dvojice mužů, kteří v 60. letech cestovali po rasismem prostoupeném jihu USA. Komedie založená na skutečném příběhu špičkového černošského pianisty Donalda „Dona“ Shirleyho a jeho bělošského osobního asistenta Tonyho „Pyska“ Vallelongy vychází ze skutečných událostí. Právě za ztvárnění Donalda Shirleyho dostal na slavnostním večeru zlatou sošku v kategorii herec ve vedlejší roli Mahershala Ali, který tuto cenu získal již za film Moonlight z roku 2016.

Za nejlepšího herce ve filmu natočeném v loňském roce označila americká filmová akademie sedmatřicetiletého Ramiho Maleka, který si zahrál rockovou ikonu Freddieho Mercuryho v životopisném snímku Bohemian Rhapsody. Film režiséra Bryana Singera si na konto připsal nejvíce zlatých sošek. Kromě hereckého výkonu Maleka akademie ocenila také zvuk, zvukové efekty a střih filmu. Film tak proměnil čtyři z pěti nominací.

Snímek řeckého režiséra Jorgose Lanthimose Favoritka, který se odehrává na britském královském dvoře počátku 18. století, proměnil pouze jednu z celkem deseti nominací. Oscara získala v kategorii herečka v hlavní roli Olivia Colmanová, která ztvárnila postavu královny Anny Stuartovny. Favoritkou na zisk ceny přitom byla Glenn Closeová, která byla na Oscara již sedmkrát nominována, cenu však zatím nikdy nezískala.

Ani herecké souputnice Olivie Colmanové, Rachel Weiszová a Emma Stoneová, které byly navrženy na zisk prestižní ceny v kategorii herečka ve vedlejší roli, na sošku nedosáhly. V kategorii zvítězila Rachel Kingová, která si zahrála matku těhotné mladé ženy ve snímku režiséra Barryho Jenkinse If Beale Street Could Talk (Kdyby Bealova ulice mohla mluvit).

Desetkrát nominovaný film Roma, který vypráví příběh služky ve středostavovské rodině v mexické metropoli 70. let minulého století, si nakonec odnesl tři ceny. Alfonsa Cuaróna akademie ocenila za nejlepší režii a nejlepší kameru. Film, v němž zní převážně španělština, ovládl i kategorii neanglicky mluvený film.

Podobnou bilanci jako Favoritka, která proměnila jen jednu nominaci z deseti, má i režijní debut herce Bradleyho Coopera Zrodila se hvězda. V pořadí již třetí remake filmu z roku 1937 měl osm nominací, Oscara ale získal jen za nejlepší píseň. Tou se stala Shallow, jejíž spoluautorkou je zpěvačka Lady Gaga.

Kromě filmů Roma a Zelená kniha si Oscary ve třech kategoriích z pódia odnesli také tvůrci akčního sci-fi Black Panther. Akademie je ocenila za nejlepší hudbu, kostýmy a výpravu a dekorace.

Na základě nejlepšího původního scénáře podle akademiků loni vznikl film Zelená kniha, nejlepším scénářem podle předlohy byl ten k filmu BlacKkKlansman režiséra Spikea Leeho. Po jedné zlaté sošce si odnesly také příběh astronauta Neila Armstronga První člověk, na němž filmová akademie ocenila vizuální efekty, a film o viceprezidentovi Dickovi Cheneym Vice (Viceprezident), který dostal Oscara za nejlepší masky.

V kategorii nejlepší animovaný film zvítězil podle očekávání snímek Spider-Man: Paralelní světy.

Galavečer neměl poprvé od roku 1989 hlavního moderátora. Původně jej měl uvádět komik Kevin Hart, který se ale této role vzdal po kritice kvůli léta starým sporným prohlášením na účet sexuálních menšin. Na pódiu se tak jako uvaděči jednotlivých kategorií vystřídala řada známých tváří včetně Helen Mirrenové, Sereny Williamsové či Julie Robertsové.

Jednadevadesátý ročník Oscarů se celkově nesl ve znamení žen, ale i imigrantů či sexuálních a rasových menšin, které povzbuzovala řada oceněných. Podle agentury AP vyhrálo Oscara nejvíce žen a nejvíce černochů v historii. Na pódiu se kromě angličtiny hovořilo i španělsky a vyzývalo se k toleranci a porozumění. Například herec Rami Malek zdůraznil, že jeho rodiče jsou imigranti a on je první generací Američanů v jeho rodině. Režisér Spike Lee vzdal hold černochům, kteří byli zavlečeni do Severní Ameriky jako otroci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video