Roztančení The xx míří opět vysoko | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Roztančení The xx míří opět vysoko

Petr Frinta

Do povědomí veřejnosti se britské trio dostalo eponymním debutem před osmi lety. Bez větší reklamy dokázalo zaujmout osobitou kombinací éterického kytarového popu a elektroniky s výraznou retro příchutí. Vynikající druhé, pět let staré album Coexist status kapely potvrdilo: stala se miláčky filmových tvůrců a rychlost, s níž se její koncerty – včetně těch pražských – stávaly vyprodanými, nikoho ani nepřekvapila.

Nyní The xx přichází s třetím počinem. A i když si popoví interpreti s integritou hlavu příliš často nelámou, u novinky I See You navzdory všem změnám nelze mluvit o zásadním zlomu jako spíše o volném pokračování typického zvuku. Zachována zůstala snad všechna poznávací znamení kapely: duety, výrazné melodie, křehkost, plachost a inspirace alternativní hudbou i texty o radostech a strastech na bojišti lásky.

Změnila se spíše produkce – zvuku dominuje elektronika, již bez retro nádechu. Jde o moderní taneční pop, u kterého bylo předobrazem předloňské sólové album jedné třetiny projektu, bubeníka a producenta Jamieho Smithe.

Filmová recenze: Trainspotting 2 je hořký i nostalgický zároveň

Nejde ale jen o svezení na současných trendech. The xx si uchovali vše, co mohli: zvuk, charizma, nálady. Nad přirozeností posunu nejde než smeknout. Jedna z mála výtek je, že starší alba si přesto někteří pustí raději. Ne proto, že by byla lepší, jen jsou pocitově bližší.

The xx: I See You

Vydal: Young Turks

Hodnocení: 80 %

Autor je spolupracovníkem redakce

Autor: Petr Frinta
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!