Tiersenova novinka revoluci nepřinese, ale nevadí to | E15.cz

Tiersenova novinka revoluci nepřinese, ale nevadí to

Tiersenova novinka revoluci nepřinese, ale nevadí to
Yann Tiersen se do České republiky rád vrací. Letos vystoupil na festivalu Colours of Ostrava (viz foto) a dnes večer zahraje v pražském Lucerna Music Baru
• 
ZDROJ: Radek Bártík

Petr Frinta

Na podporu přede dvěma týdny vydané novinky Skyline dnes s doprovodnou skupinou do pražského Lucerna Music Baru přijíždí francouzský hudebník Yann Tiersen. Před deseti lety jej proslavila hudba k filmové Amélii i k dalším snímkům, těžiště jeho tvorby přesto leží v řadových nahrávkách.

Skyline volně navazuje na předchozí alba, zásadní změny nepřináší, ale to také od letos jednačtyřicetiletého hudebníka zřejmě nikdo neočekával. V jeho hudbě hrají prim charakteristické melodie, průvodní nálada a nepochybné umělcovo charizma.

Psát o Tiersenovi je obtížné. Ke snímku, který jej zviditelnil, stejně jako k „filmové“ tvorbě má macešský vztah, příliš prý odvrací pozornost od regulérních nahrávek. A stejně nerad pózuje s visačkou typického představitele francouzské hudby; ta jeho vyrůstá z kořenů spíše keltských nebo chcete-li galských.

Lze o tom polemizovat, sluší se však připomenout, že jeho nejznámější příspěvek – soundtrack k milované i proklínané Amélii – je ve skutečnosti kompilací starších skladeb doplněných několika novinkami. Od počátků se hudebníkova alba odvíjí od podobné niti.

Utváří je sladkobolná nálada, charakteristické motivy a především barevnost. V jádru jednoduché, někdy šikovnými aranžmá do barokních tvarů „nafoukané“ písničky těží z působivých melodií, hraných tu klavírem, tu na housle či kytaru anebo na zpěvákovy oblíbené zvukové hračky. Po deskách komorních i spíše rockových tvořily loňské Dust Line desítky vrstev kolážovitého zvuku. Oproti zachmuřené podzimní pohlednici je album Skyline barevné jiným způsobem; jeho kouzlo utváří kontrast mezi odlehčenou hudbou a naopak zřejmě nejnaléhavějšími texty. A z dosavadních nahrávek má také nejblíže k „živému“ zvuku Tiersena s kapelou.

Yann Tiersen: Skyline

Vydavatel: Mute, 2011
Hodnocení: 70 %

Autor je spolupracovníkem redakce

Autor: Petr Frinta
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!