Tolkienovi dědici žalují filmové studio Warner Bros. | E15.cz

Tolkienovi dědici žalují filmové studio Warner Bros.

Tolkienovi dědici žalují filmové studio Warner Bros.
Z filmového Hobita, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Dědici spisovatele J.R.R. Tolkiena a vydavatelství HarperCollins zažalovali filmové studio Warner Bros., které letos uvede do kin první část zfilmované Tolkienovy knihy Hobit: Cesta tam a zase zpátky. Studio podle nich porušilo dohodu o právech na Tolkienovo dílo, když začalo využívat postavy z filmu mimo jiné v elektronických výherních automatech.

Warner Bros. má práva také na Tolkienovu trilogii Pán prstenů, v níž se objevují některé stejné postavy jako v Hobitovi. Tolkienovi dědicové však nyní tvrdí, že studio postavy z filmů využívá k „morálně pochybnému marketingu“, když umožňuje jejich užití v hazardním průmyslu.

Naštvaní fanoušci

„Vytváření hazardních her jde nad rámec práva žalovaných, navíc ale toto chování naštvalo Tolkienovy fanoušky a způsobilo nevratné škody na Tolkienově odkazu, pověsti a na dobrém jménu, které jeho díla vytvořila,“ uvádí se v žalobě.

Tolkienovi dědicové požadují po filmovém studiu odškodnění ve výši 80 milionů dolarů (1,6 miliardy korun).

Žaloba se objevila jen krátce předtím, než první ze tří dílů filmového zpracování Hobita vstoupí do kin. Snímek Hobit: Neočekávaná cesta se začne promítat 28. listopadu na Novém Zélandu, do kin v ostatřních zemích světa vstoupí o dva týdny později.

Filmová trilogie o Hobitovi dějově předchází Pánovi prstenů. Tři původní filmy přišli do kin v letech 2001 až 2003 a všechny byly kasovní trháky. Celosvětově trilogie Pán prstenů utržila téměř tři miliardy dolarů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!