Lidé si koupí 160 městských bytů

Zastupitelé Tábora schválili rozpočet na rok 2011. Vize jsou optimističtější než v minulých letech. Přesto obyvatele čekají škrty a šetření.

Pavla Rochová z Tábora má velkou rodinu. Oceňuje přístup zastupitelů města, kteří musejí v letošním roce hodně šetřit. „Slyšela jsem, že nechtějí moc šidit školství, dopravu, víceméně mají zůstat i sociální dávky. Je ale asi málo rodin, které to mají dneska lehké. Jenže je otázka, do jaké míry za to může město a jak moc je na vině stát,“ zamýšlí se Rochová.
Podle Dany Daňkové z finančního odboru doplácejí obyvatelé na to, že se v minulých letech dostala ekonomika státu do propadu. Jedním ze zásadních důvodů je nižší příjem města na daních. Ale postupně dochází ke zlepšení. „Čekáme, že z některých daní získáme víc než v minulém roce. Jedná se hlavně o daň z přidané hodnoty, z příjmu fyzických osob a za zdanění úroků ze stavebního spoření. Další zůstávají stejné, nebo dokonce nižší,“ myslí si ekonomka.
Říká, že letos museli zastupitelé krátit všude. Výjimkou jsou třeba sociální dávky, pokryté ze státního rozpočtu. „Vypadly peníze například na vybavení úřadu a zbudou jen na nejnutnější věci. Na mzdy máme o 1,2 procenta méně. Šetřit musíme na službách jako čištění a úklid města, úprava zeleně,“ vysvětluje Daňková a dodává, že nedávno zastupitelstvo rozhodlo snížit provozní náklady města ještě o dalších 4,5 milionu.

Pokladnu posílí příjem z automatů

Radnice plánuje končit v příštím roce s přebytkem pětadvaceti milionů, který ale chce použít na splácení úvěru a snížit ho na 246 milionů. Dluh vyskočil hlavně v minulých letech. Město si půjčilo například na rekonstrukce panelových domů na Pražském sídlišti. Zpětně ale za ně získají slíbené dotace a peníze se vrátí do bytového hospodářství.
Na druhou stranu Tábor čekají výdaje z vlastní kapsy. Ty mají doplnit dotace z Evropské unie. To se týká dokončení odpočinkové zóny nebo odbahnění Jordánu, které si vyžádá zhruba 450 milionů.
Táborskou pokladnu by měl také posílit příjem za výběr výherních automatů.
„Město využilo možnosti zpoplatnit různé videoterminály a technická zařízení tohoto typu. Zatím ale čekáme na upřesnění, kterých se to může skutečně týkat,“ upřesňuje ekonomka.
Za výherní hrací automaty odvádí majitelé horní hranici stanovenou státem.
Značnou částku získá město i za prodej bytů, bytových domů a pozemků. Prodaných jednotek bude odhadem sto šedesát. „Tyhle peníze evidujeme zvlášť a nerozpouštíme do provozního rozpočtu, ale vracíme do bytového fondu na rekonstrukce, opravy a rozvoj,“ říká místostarosta Emil Nývlt.
Podle něj se město nezbavuje majetku kvůli jeho zanedbanému stavu. „Nájemníci mají o byty zájem. Přijde jim to ekonomicky výhodnější. Ani ceny bytů se pro tento rok nezvyšují,“ uzavírá Nývlt.