Luxusní hotely se začínají stavět i v regionech | E15.cz

Luxusní hotely se začínají stavět i v regionech

V posledních letech se však postupně situace mění zejména s tím, jak začínají v regionech podnikat silné zahraniční firmy a jak samy regiony chtějí přitáhnout zájem movitých zahraničních hostů.

Ti jsou stejně jako manažeři světových firem zvyklí na určitou kvalitu ubytování a tu požadují ji i v ČR. Proto se začaly luxusní hotely stavět třeba v Plzni či v Ostravě. První říjnový den se otevřel třetí největší hotel v Plzni, vybudovaný naproti Plzeňskému Prazdroji. Angelo, jehož provozovatelem je rakouský nadnárodní řetězec Vienna International Hotels & Resorts, má 288 lůžek a stál půl miliardy korun. Celý komplex včetně kanceláří a bytů s obchody přijde do roku 2012 na jednu miliardu korun. Hotel se čtyřmi variabilními kongresovými sály je určen pro kongresovou, obchodní a firemní klientelu i pro turisty. K nalákání klientů využívá blízkost největšího českého pivovaru, s nímž podepsal smlouvu o spolupráci. Stavba Angela trvala 14 měsíců. Jeho součástí je lávka přes magistrálu k Prazdroji. Šestipatrový objekt se dvěma křídly vytvořil nové nároží mezi ulicemi Nádražní a U Prazdroje.

Angelo, který zaměstnal 60 lidí z Plzeňska, si podle obchodního manažera Marka Horkého nebude konkurovat s nedalekým čtyřhvězdičkovým hotelem Marriott Courtyard, který byl otevřen loni v říjnu. Objekt, který si vyžádal stejné náklady jako Angelo, má 195 dvoulůžkových pokojů.

#####Atom mění svého majitele

Ostrava měla donedávna pouze dva hotely, které se daly označit za luxusní. Jeden z nich, hotel Atom, je až dosud v majetku tohoto severomoravského města, které jej však nyní prodává. Při prodeji bude podle náměstka ostravského primátora Lukáše Ženatého nejdůležitějším kritériem nabídnutá cena.

Ostravští zastupitelé nyní budou schvalovat podmínky prodeje, které poté dostanou k dispozici všichni, kdo o koupi hotelu v minulosti projevili zájem. Zájemců o koupi je podle Ženatého okolo deseti. Hotel Atom se nachází v blízkosti ČEZ Arény, kde se v minulosti konala například část světového hokejového šampionátu, a v jeho sousedství je i městský stadion, kde se pravidelně uskutečňuje například atletický mítink Zlatá tretra a jehož rozsáhlou renovaci město plánuje. Právě díky strategické poloze hotelu se město neobává, že by budovu hotelu její nový vlastník využil k jiným účelům. „Každý, kdo by chtěl z hotelu udělat turistickou ubytovnu, by byl blázen,“ míní Ženatý.

Podle odhadu je cena nemovitosti přibližně 165 milionů korun. Město chce, aby při prodeji byly vypořádány také závazky hotelu v celkové výši zhruba 100 milionů korun.

Zájemci o koupi hotelu musejí mít zkušenosti v oblasti hotelnictví. Provozovat musejí minimálně 2500 lůžek v síti hotelového řetězce a musejí mít i zkušenosti z provozováním kongresové činnosti.

Zároveň musejí být schopni udržet čtyřhvězdičkový standard hotelu.

#####Park Inn přivítal první hosty

Od poloviny srpna mohou obchodníci, manažeři a náročnější návštěvníci Ostravy využívat služeb hotelu Park Inn. Nový čtyřhvězdičkový hotel je se 185 pokoji jedním z největších hotelů v Ostravě a je také prvním hotelem značky Park Inn v Česku. Patří do mezinárodní hotelové sítě Rezidor Hotel Group, která zanedlouho otevře v České republice další dva hotely. Hotel je součástí komplexu The Orchard nedaleko centra severomoravské metropole. Kromě ubytování bude ostravský sedmipodlažní hotel nabízet šest konferenčních a banketových sálů včetně velkého kongresového sálu a restauraci se 110 místy. Řízením hotelu firma pověřila generálního manažera Phillippe Clarinvala ze Švýcarska. Komplex The Orchard staví česko-irská developerská společnost Red Group. The Orchard za 50 milionů eur (asi 1,2 miliardy korun) budou tvořit tři administrativní budovy s 36 tisíci m2 kancelářských ploch.

První z nich byla dokončena loni na podzim a je už plně pronajatá. Kromě společnosti TietoEnator v ní sídlí také největší evropská banka HSBC, která obsadila třetinu budovy. Na podzim chce Red Group dokončit poslední administrativní budovu, které chybí už jen fasáda. Společnost Rezidor Hotel Group provozuje celosvětovou síť hotelů.

V současné době má kolem 300 hotelů v přibližně 50 zemích světa. V příštím roce podle informací na svých webových stránkách otevře hotel Park Inn například v Praze.

#####Renovace hotelu se prodražuje

V severočeském Liberci se momentálně rekonstruuje jeden z nejluxusnějších hotelů ve městě - Grandhotel Zlatý Lev. Rekonstrukční práce právě značně komplikuje narůstající rozpočet.

V lednu, kdy práce začaly, plánovala společnost CPI Hotels, které čtyřhvězdičkový hotel patří, že do něj investuje 60 milionů korun. Nakonec ale bude stát téměř 100 milionů korun. Důvodem je rozšíření služeb pro klienty a také nákladná renovace původní secesní fasády s bohatou štukovou výzdobou. Společnost CPI Hotels koupila liberecký Grandhotel koncem loňského roku a začlenila ho do řetězce Choice Hotels International. V současné době má hotel 82 jedno- až třílůžkových pokojů a apartmánů, do konce roku by se měla kapacita zvýšit o dalších 35 pokojů. „Plánujeme rozšířit kapacitu hotelu o prostory sousedního domu, který se po rekonstrukci stane jeho přirozenou součástí,“ řekl generální ředitel CPI Hotels Jan Kratina. Rozšířený hotel by měl posloužit už k ubytování návštěvníků lyžařského šampionátu, který se v Liberci uskuteční v únoru a březnu příštího roku. Stotisícový Liberec má jen dva čtyřhvězdičkové hotely, vedle Grandhotelu Zlatý Lev ještě Hotel Babylon s 1000 lůžky.

Zlatý Lev byl do provozu uveden v roce 1906 u příležitosti česko-německé výstavy, kdy v něm bydlel císař František Josef I. Mezi jeho hosty byli mimo jiné Roald Amundsen, Johannes Strauss, Josef Čapek, Jurij Gagarin, Boris Becker nebo prezident Václav Klaus. Hotel sice není památkově chráněným objektem, leží však v památkové zóně a CPI mu chce vrátit původní podobu z počátku minulého století. Rekonstrukci proto konzultuje s památkáři.

#####Nový hotel bude asi i v lázních

Další luxusní hotel možná budou mít i Karlovy Vary. Tedy pouze v případě, že stavba neohrozí vývěry termálních pramenů, v jejichž bezprostřední blízkosti má hotel vyrůst. Investorem projektu luxusního hotelu Grand Majestic je společnost Eden Group (EG). Nový hotel má stát na léta prázdném pozemku vedle chrámu svaté Maří Magdalény a Vřídelní kolonády, v Karlových Varech označovaném jako kamenolom.

Vlastní ho firma obchodně spřízněná se společností Eden Group. Investor odhaduje, že po získání veškerých potřebných povolení by mohl Grand Majestic stát do dvou až tří let. „Takový hotel, jaký tu chceme postavit, ve městě chybí. Z průzkumů víme, že pro něj klientelu určitě získáme,“ poznamenal obchodní ředitel firmy EG Jan Motlík. Stavba v těsném sousedství vzácného barokního kostela podle něj nemá svou architekturou rušit současný stavební ráz okolí. Hotel má mít kapacitu 218 lůžek, hlavně v luxusních apartmánech. Dále budou v hotelu tři restaurace, léčebné a wellness oddělení, obchody, parkování pro 30 automobilů v podzemních garážích a další provozní infrastruktura. Celková plocha hotelu bude představovat přibližně 3609 metrů čtverečních. Náklady na vybudování hotelu jsou odhadovány kolem 750 milionů korun.

#####V Letohradu se stavět nebude

Ne každý projekt luxusního hotelu se ale podaří realizovat. Například v Letohradu na Ústeckoorlicku se čtyřhvězdičkový hotel stavět nebude. Lidé, kteří proti prodeji pozemku u městského parku protestovali, tak vyhráli. Poté, co radnice před časem schválila záměr prodeje, kolovala po městě petice. Lidé protestovali proti prodeji 9000 m2 bývalého zahradnictví, které leží u městského parku.

Dožadovali se také referenda, aby obyvatelé mohli o pozemcích rozhodnout sami. „Byl by tu třetí čtyřhvězdičkový hotel v rámci kraje.

Můžeme si hrát na to, že chceme turistický ruch, ale když nemáme hosty kde ubytovat, tak je to špatné,“ řekl starosta města Petr Fiala. Pozemek podle Fialy v územním plánu umožňuje výstavbu, ačkoli je kulturní památkou. Nyní je oplocený, ale veřejnost na něj má přístup. Luxusnější ubytování chtěl postavit letohradský rodák a bývalý generální ředitel společnosti OEZ Stanislav Adamec.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!