Miliardář Jevtušenkov má zájem o českou Telefóniku | E15.cz

Miliardář Jevtušenkov má zájem o českou Telefóniku

Miliardář Jevtušenkov má zájem o českou Telefóniku
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15 Eduard Erben

ČTK
nos

Ruský miliardář Vladimir Jevtušenkov, který ovládá mocnou finanční skupinu AFK Sistěma, zvažuje převzetí největší české telekomunikační společnosti Telefónica Czech Republic. Jevtušenko to uvedl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. Uvažuje i o jiných možnostech rozšíření svého telekomunikačního byznysu, návrhy prý pečlivě studuje.

Jevtušenkov analyzuje možnosti růstu mimo jiné v Rusku a v Indii, nákup českého operátora by podle agentury Bloomberg znamenal rozšíření jeho podnikatelských zájmů na atraktivní evropské trhy. „Zvažujeme všechny možnosti, dostáváme různé návrhy a všechny pečlivě studujeme,“ řekl Jevtušenkov.

V Rusku Jevtušenkov ovládá telefonního operátora MTS, jehož sám před 20 lety založil. Firma obsluhuje 101 milionů klientů v Rusku a v zemích bývalého Sovětského svazu. Jevtušenkov má podle agentury Bloomberg zájem o získání dalšího ruského operátora Tele2.

Španělé chtějí prodávat

Španělská společnost Telefónica, které český operátor patří, nedávno dala najevo, že chce rozprodat své regionální aktivity. Firma plánuje snížit do konce letošního roku svůj dluh z 51 miliard eur (přes 1,3 bilionu korun) pod 47 miliard eur (1,2 bilionu korun). Podle analytiků bez prodeje dalšího majetku zřejmě tak výrazné snížení dluhu nebude možné.

Letos v dubnu Telefónica prodala podíl 40 procent ve svých operacích ve Střední Americe za 500 milionů dolarů (deset miliard korun), kromě prodeje české Telefóniky se hovoří i o prodeji irského operátora O2.

Zisk Telefóniky klesl

Skupina Sistěma, v níž Jevtušenko drží přes 64 procent, má v oblasti telekomunikací největší zahraniční aktiva v Indii. Po roce 2007 tam vynaložila 3,6 miliardy dolarů na vybudování firmy Sistema Shyam TeleServices. Ta spravuje telefonního operátora MTS India s deseti miliony klientů.

Pětiletý vývoj ceny akcií společnosti Telefónica Czech Republic

Graf 26. 7. 2013.Graf 26. 7. 2013.Autor: nosek.mn@gmail.com

Firmě Telefónica Czech Republic podle středeční zprávy klesl v prvním pololetí čistý zisk o 26,5 procenta na zhruba 2,4 miliardy korun. Konsolidované výnosy z podnikání se snížily o pět procent na 23,9 miliardy korun. Společnost díky zavedení nových tarifů Free zvýšila počet mobilních zákazníků o 113 tisíc na 5,08 milionu.

Prodej majoritního podílu v Telefónice je podle analytika Patrie Direct Tomáše Tomčányho reálný, protože mateřská Telefónica potřebuje snížit svou vysokou zadluženost. V případě, že by Telefónica CR skutečně byla na prodej, však nečeká, že by potenciální zájemce nabídl zajímavou prémii k tržní ceně akcií. „Jevtušenkova firma by však také mohla mít zájem o volné frekvence v chystané LTE aukci ČTÚ. Tento scénář by byl negativní pro českou Telefóniku, jelikož více zájemců by znamenalo větší konkurenci na mobilním trhu,“ dodal.

Profil společnosti AFK Sistěma
Podle časopisu Fortune je v pořadí velkých světových firem na 342. místě.
Finanční a průmyslová skupina AFK Sistěma, založená v roce 1993, spravuje mimořádně široké portfolio aktiv. Kromě telekomunikačního byznysu, jehož páteří je operátor MTS, ovládá ruský zdravotnický holding MEDSI, strojírenskou firmu RTI-Sistěmy a palivově energetický komplex Bašněfť. Angažuje se i v bankovnictví, železniční dopravě a obchodě spotřebním zbožím, řadu firem vlastní v mediální sféře.
Přes 64 procent akcií drží pětašedesátiletý ruský podnikatel Vladimir Jevtušenkov, který je předsedou správní rady skupiny. Jevtušenkov je s odhadovaným majetkem 6,7 miliardy dolarů na 22. místě seznamu nejbohatších Rusů.

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!