Místostarosta Pekárek si řekl o milion za městský pozemek

Dvojka na kandidátce ODS čelí korupčnímu skandálu

Místostarosta a dvojka na kandidátce ODS do komunálních voleb v Kolíně Roman Pekárek si řekl o milion korun majiteli stavební firmy za výhodný odprodej městských pozemků.

Vyplývá to z nahrávky jednání, kterou zveřejnila Mladá fronta Dnes. Firma pak skutečně pozemky za 15 milionů korun koupila. Z nahrávky ale nevyplývá, zda Pekárek peníze skutečně dostal. Místostarosta ale na nahrávce podrobně popisuje, jak a kam by měla milionová provize doputovat.

Pekárek na schůzce se šéfem firmy Petrem Ličkou vyjádřil obavu, že by mu zastupitelstvo nemuselo obchod schválit. Milion korun měl posloužit, aby prodej pozemků zastupitelé hladce schválili.

Lička pravost nahrávky potvrdil. „Sešli jsme se na jednom odpočívadle, nevím, kdo nás nahrál,“ řekl novinám. Obchod se pak podle MfD odehrál přesně tak, jak se Lička s Pekárkem domluvili.

Pekárek se ke svým výrokům zachyceným na nahrávce oficiálně vyjadřovat nechtěl. „Jestli to vidíte jako vážné, tak v této zemi platí zákony a měla by se tím zabývat policie,“ reagoval.

Pekárek sám odstupovat nehodlá, prý si počká na rozhodnutí voličů. To se ale nelíbí předsedovi ODS Nečasovi. „Je zde vážné podezření z koruptivního jednání a takový člověk nemá místo na kandidátce ODS, dokonce ani v ODS samotné,“ řekl Petr Nečas. Pokud Pekárek neodstoupí sám, nechá ho z kandidátky škrtnout.

Kvůli úplatku se dnes večer mimořádně sejde kolínská ODS.