Muzeum ukazuje, co v módě nadělaly „známky punku“ | e15.cz

Muzeum ukazuje, co v módě nadělaly „známky punku“

Z výstavy v newyorském Metropolitním muzeu Punk: Chaos to Couture
Z výstavy v newyorském Metropolitním muzeu Punk: Chaos to Couture
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Černá kůže, bundy poseté cvoky a zavíracími špendlíky, roztrhané džíny či děravé punčocháče: tak dodnes vypadá výbava pravověrného punkera. Teď se ale tyto modely, které ulice zaplavily poprvé už v 70. letech, ocitly na velmi nepravděpodobném místě - v naleštěných vitrínách newyorského Metropolitního muzea. To totiž na své nové výstavě ukazuje, jak hluboce punk za posledních 40 let ovlivnil módu a zanechal stopy i v tvorbě těch nejznámějších návrhářů.

Expozice s názvem Punk: Chaos to Couture (Punk: Od chaosu k vysoké krejčovině) se široké veřejnosti poprvé otevře ve čtvrtek a potrvá do 14. srpna. Holinky naruby coby „známku punku“, o nichž zpívá legendární Visací zámek, tady ovšem nenajdete.

K vidění na ní budou nejrůznější styly punkového oblékání od jeho prvopočátků spojených třeba se skupinou Sex Pistols a s tvorbou Vivienne Westwoodové a Malcolm McLarena až po současnost. Punk se totiž odráží i v produkci těch nejluxusnějších světových značek a kolekcích haute couture Alexandera McQueena, Helmuta Langa, Miuccie Prady, Gianniho Versace či Johna Galliana.

Zpěvačka Miley Cyrus s punkovou vizážíAutor: CTK
Zpěvačka Miley Cyrus s punkovou vizáží

„Punk oslavuje individualitu, tvořivost a odvahu - odvahu ukázat sebe sama, odvahu vyjádřit se skrze módu. Punk se snaží nahlodat status quo. Právě tohle módu dalekosáhle ovlivnilo,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters kurátor výstavy Andrew Bolton.

Příběh punku se v muzeu odvíjí zejména mezi New Yorkem a Londýnem a kromě autentických kusů oblečení dobovou atmosféru přibližují třeba filmy a hudba. Ve výstavní síni vznikla i replika záchodů newyorského hudebního klubu CBGB zcela pokrytých graffiti, kde svého času hráli Blondie, Ramones nebo Talking Heads.

Madonna předvedla na výstavě v Metropolitiním muzeu působivou punkovou inspiraciAutor: CTK
Madonna předvedla na výstavě v Metropolitiním muzeu působivou punkovou inspiraci

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video