Nákupy v Polsku? Módní oblečení i uhlí | e15.cz

Nákupy v Polsku? Módní oblečení i uhlí

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po nákupech na polských trzích, Češi objevili hypermarkety. Redaktoři Sedmičky otestovali, co se tam vyplatí nakoupit.

Vysoký kurz koruny a pohodlí při nákupu láká stále více Opavanů i obyvatel příhraničních obcí do obrovského nákupního centra Auchan v polské Ratiboři. Z Opavy je to do Auchanu čtyřicet kilometrů a kromě módních novinek, společenskýcsh šatů a bot se vyplatí udělat i rodinný nákup potravin a naplnit nádrž auta. Značkový pánský oblek z vlněné látky nebo smoking přijde kousek za hranicemi na 6400 korun, zatímco v Opavě srovnatelný pod devět tisíc lidé nepořídí. Stejně výhodně stojí i módní džíny roury, ty stály 350 korun, zatímco u nás srovnatelné za šest set korun. Večerní šaty v módní lila barvě ve značkovém butiku stály 885 korun a kožená bundička 796 korun. Pánové k obleku mohou pořídit velmi levně i kvalitní boty. Kožené společenské polobotky přišly na 503 koruny. „Potřebovali jsme koupit slavnostní šaty na svatbu a v Opavě jsme nic pěkného neviděli. Tak jsme vyjeli do Auchanu. Já jsem si vybrala černé šaty za dva a půl tisíce. Přítel už koupil ve městě krásný oblek i s vestou za čtyři tisíce,“ uvedla třiadvacetiletá Lenka Kovářová z Opavy. Zajet si tam pro ledničku nebo pračku se však nevyplatí. Pračku Bosch za 9900 korun zákazníci pořídí i v Opavě a nemusí připočítat cenu za benzin. Srovnatelné jsou i ceny deodorantů a šamponů.

Při nákupu i natankovat

Litr naturalu 95 počátkem minulého týdne přišel v Polsku na 25,20, místo 27,40 korun u benzínových stanic v Opavě. Nafta byla ještě levnější. Stála 22,50 korun za litr, místo 25,90 u nás.
Pokud už nakupující vydají peníze na cestu tam, neprohloupí, když spojí nákup oblečení s doplněním potravin. Podstatně levněji než u nás nakoupí sýry, drůbeží maso, máslo i pečivo. Kilo sýra gouda přišlo na devětašedeát korun, jedna dlouhá bageta stála šest korun třicet haléřů a kilo drůbežích čtvrtek přišlo na čtyřicet korun.
Do vedlejší Castoramy, zamíří ti, kteří doma staví nebo rekonstruují. „Kupovali jsme tam vnitřní dveře. Přišly nás na osmnáct stovek i se zárubní,“ řekla Renáta Ondruchová z Opavy. Jen na dveřích tak ušetřila dvě stovky a za zárubně dalších 628 korun.
Pro stavebníky jsou výhodné i ceny sprchových baterií. Zatímco tam stojí 738 korun, srovnatelná u nás přijde na 1250 korun. Výhodné jsou i ceny květin, jak do zahrady nebo na hřbitov. Zatímco tam chryzantéma v květináči stála šedesát korun, u nás podobná osmdesát.

Nakupují i polské uhlí

Lidé bydlící v obcích poblíž hranice s Polskem objevili ještě jedeno lákadlo. Jezdí do polských uhelných skladů pro uhlí. „Topíme sice plynem, ale abychom ušetřili, přitápíme dřevem a polským flotem. Je to prach z černého uhlí. Musí se sice jako kaly smíchat s vodou, ale za pět tun flotu jsme zaplatili devět tisíc korun,“ uvedla Pavla Krakovková z Chuchelné.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video