Nepořádek po psovi? Od ledna za tisícovku

Most vyhlásil boj nezodpovědným majitelům psů, kteří je nechají kálet na veřejných místech.

Tisíc korun bez pardonu každému, kdo po svém psovi neuklidí. Takto nekompromisně od ledna vypisují pokutové bloky strážníci v Mostě.
„Tající sníh často odhalí to, co po svých psech nechávají jejich chovatelé ležet na chodnících i jinde na veřejných místech. Přitom povinnost uklízet po psech ukládá zákon právě jejich majitelům. A my chceme čisté město,“ připomíná mluvčí mostecké radnice Alena Sedláčková.
Akce začala už v polovině prosince. Strážníci do konce roku zjistili sto padesát přestupků u lidí, kteří nechali svého psa znečišťovat veřejná místa nebo ho měli v ulicích bez obojku a košíku.
„Před Vánocemi jsme ještě byli na provinilce hodní. Jejich přestupky jsme řešili buďto domluvou nebo jen stovkovou pokutou. S tím je ale teď konec,“ upozorňuje šéf strážníků Bronislav Schwarz.
Strážníci, ale i školáci, se na neposlušné pejskaře více zaměřili už loni. Preventivní akci vymysleli sami žáci. Zapojilo se do ní hned několik základních škol. Hlídky dětí, které doprovázeli strážníci, se vydaly na sídliště, do parků, okolí škol a hřišť a zkontrolovaly stovky chovatelů psů. Domlouvaly jim, ať po svých psech uklízejí.
Teď policisté slibují, že přitvrdí. „Majitel psa, který po něm neuklidí, dostane bez pardonu nejvyšší možnou pokutu tisíc korun,“ vzkazuje Schwarz. Tomu, kdo ji na místě nezaplatí a město od něj dluh nevymůže, hrozí exekuce.
Ne všichni pejskaři ale tvrdší postih schvalují. „Kdyby bylo ve městě více košů se sáčky na psí bobky, byly by ulice čistější. Takhle musím nosit v kapse igeliťák, ale to jsem asi jedna z mála,“ argumentuje Jana Kavková, majitelka labradora.
Mostečan Petr Helbich si naopak myslí, že trest je příliš mírný. Dával by nezodpovědným pejskařům pokutu alespoň pět tisíc korun. „Anebo bych jim přál, aby si občas přinesli domů výměšek svého psa na podrážce,“ říká.
Kvůli lidem, kteří nechtějí po svých psech uklízet, si musí město najímat na celoroční úklid výkalů soukromou firmu. Magistrát to přijde na více než šest set tisíc korun.
Městská policie bude víc hlídat i volné pobíhání psů tam, kde mají mít vodítko. Všímat si bude hlavně velkých plemen, která můžou být ostatním nebezpečná. „Polovina lidí v našem městě jsou pejskaři. Jsem pro tvrdé tresty za sobecké jednání těch, kteří nechají psy běhat navolno,“ ujišťuje Bronislav Schwarz.
Porušení těchto pravidel můžou strážníci pokutovat na místě až tisícikorunou. Nebo celou věc oznámí přestupkové komisi, která provinilci uloží pokutu i pětinásobně vyšší.