Nouzový dům z palet se může proměnit v trvalejší domov | E15.cz

Nouzový dům z palet se může proměnit v trvalejší domov

nes

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Podle amerického Výboru pro uprchlíky a přistěhovalce je na světě přibližně 33 milionů uprchlíků nebo běženců, kteří potřebují naléhavě vyřešit svou situaci se střechou nad hlavou. Nelehká životní situace mnoha lidí inspirovala tvůrce projektu domů postavených z přepravních palet.

Podle Národní asociace pro dřevěné kontejnery a palety se v USA každoročně vyrobí 700 milionů palet a 150 milionů jich skončí na skládkách. Možnost, že by 84 procent uprchlíků a běženců ze všech koutů světa mohlo najít provizorní domov v příbytkách z recyklovaných amerických palet, inspirovala tvůrce Pallet House Project k tomu, aby navrhli jednoduchý domek sestavený ze stovky dřevěných palet.

Dřevěná stavba skýtá necelých 24 metrů čtverečních obyté plochy a v několika lidech ji bude možné postavit kdekoli, jen s použitím ručního nářadí, za dobu kratší než týden. Základní konstrukci lze přetáhnout plachtou odolnou proti vlhkosti, čímž vznikne provizorní příbytek, který se ale dá proměnit v trvalejší bydlení, pokud se dostupným materiálem vyplní dutiny stěn a dodělá pevná střecha. Palety lze samozřejmě kombinovat s místně dostupným přírodním materiálem, který se k vylepšení stavby hodí. Není třeba zdůrazňovat, že paletové domy jsou vstřícné nejen ekologii, ale i různým lidským kulturám bydlení.

Autor: nes

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video