Paralelní světy podle Popielucha

Výstava fotografa Michala Popielucha nabízí jeho vidění zdánlivě nepodstatných věcí kolem nás.

Na černobílých i barevných fotografiích jsou zvláštní a ponurá místa se psy, kočkami i maskami, pod kterými lze tušit lidi. Sedmatřicetiletý fotograf z Frýdku-Místku Michal Popieluch vystavuje v galerii frýdeckého Domu pod Svícnem sérii fotografií nazvanou Paralelní světy. Její základ vznikl na zadání jeho učitele z Institutu tvůrčí fotografie v Opavě Aleše Kuneše pro výstavu na zahájení loňského filmového festivalu Nad řekou v Písku. „Měli jsme se inspirovat texty Franze Kafky, případně je přímo ilustrovat. Udělal jsem sérii fotek a vybral k nim několik jeho méně známých aforismů. Pro tuto výstavu jsem pak téma existencialismu ještě rozšířil o další fotografie,“ říká Popieluch.
Na výstavě jsou kromě klasických fotografií také obrazy – zvětšené fotografie vytištěné pomocí digitální technologie na speciální plátno, které pak autor napjal na rámy a zalakoval podobně, jako to dělají malíři. Popieluch, který mimo jiné učí a fotí pro Muzeum Těšínska, se komerčně věnuje tisku. Provozuje studio, které nabízí i velkoplošný „fine art print“ a grafický design.
Vnímaví diváci na výstavě ocení jeho pohled na věci zdánlivě nepodstatné. „Vycházím z toho, že žijeme vedle lidí, zvířat a věcí, jejichž osudy nám často unikají. Proto se výstava jmenuje Paralelní světy,“ říká autor. Výstava trvá do 8. října.