Pod ostrovem Mauricius se nejspíš nachází „ztracený kontinent“ | E15.cz

Pod ostrovem Mauricius se nejspíš nachází „ztracený kontinent“

Jiří Černý

Odborníci nalezli krystaly, které považují za pozůstatky prastarého mikrokontinentu zvaného Mauritia. Ten pravděpodobně před 84 miliony let zmizel pod hladinou Indického oceánu.

„Na Mauriciu není žádní skála, která by byla starší než 9 milionů let. My jsme však nyní našli zirkonové krystaly staré zhruba 3 miliardy let,“ uvedl geolog Lewis Ashwal z University of the Witwatersrand.

Geologové objevili novou horninu. Částečně jí tvoří plast

Mauricius vznikl v důsledku podmořské vulkanické erupce a to asi před 8-9 miliony let. Ashwal a jeho tým kopali v oblasti, kterou tehdy pokrývala žhavá láva a analýza získaných vzorků jim přinesla příjemné překvapení.

Železná řeka pod povrchem Země zrychluje. Vědci nevědí proč

Už jen skutečnost, že se jedná o zirkony, je sama o sobě dosti výmluvná. Dotyčné minerály totiž nejčastěji krystalizují v granitech (žulách). „Tento materiál může pocházet pouze z kontinentu,“ konstatoval Lewis.

Jeden ze zirkonových krystalůJeden ze zirkonových krystalůAutor: University of the Witwatersrand

Dodejme, že miliard let staré zirkony byly na Mauriciu objeveny už v roce 2013, jenže v plážovém písku. Ve hře tak byla i možnost, že pocházejí odjinud a na tento malebný ostrov je pouze zanesl vítr.

Zdroj: University of the Witwatersrand

Autor: Jiří Černý
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud