Podvodů přes internet přibývá | e15.cz

Podvodů přes internet přibývá

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lidé by při nákupu přes internet měli být obezřetnější, několik jich na Královéhradecku naletělo podvodníkům.

Půl balíčku mouky za šest tisíc korun. I tak může dopadnout koupě telefonu přes internet. Mouku před pár týdny donesl policistům z Nového Města nad Metují muž, kterému prý přišla na dobírku místo zaplaceného mobilního telefonu. Lidí, podvedených při nákupu přes internet, v poslední době přibývá i na Hradecku.

Na policii se obrátil sedmapadesátiletý muž, který si na dobírku objednal mobilní telefon za osm tisíc korun. „Objednal si ho prostřednictvím internetových stránek na inzertním portálu. Balík mu 23. dubna přivezla zásilková služba domů. Po zaplacení zboží ho doma otevřel a našel v něm pouze dva časopisy,“ uvedla hradecká policejní mluvčí Anna Pešavová.

Obdobný případ před několika dny na policii oznámil i jedenatřicetiletý muž z Hradce Králové, místo telefonu mu v balíčku přišel časopis pro ženy, patrně nejdražší v jeho životě – skoro za osm tisíc korun. Policie nyní prověřuje, kdo za podvody stojí.

„Ne všichni prodejci jsou poctiví. Někteří vyberou platby za zboží, které nikdy nedodají, a přestanou se zákazníkem komunikovat. Jiní sice zásilku odešlou, ale ne se zbožím, které kupující zaplatil. Mnohdy se stane, že zákazník najde v balíčku nastříhané papíry nebo bezcenné věci,“ uvedla mluvčí jičínské policie Hana Klečalová. Také na Jičínsku počet podvodů roste.

Lidé by si měli dát pozor nejen při nákupu mobilních telefonů, a to i na internetových aukcích. Jednoho podvodníka, který na nich nabízel fiktivní zboží, už policie stíhá, oklamal nejméně deset lidí. Vyinkasoval od nich dohromady téměř 27 tisíc korun, ale vydražené věci nedodal. Za podvod mu hrozí až dva roky vězení.

„Lidé by se měli vyvarovat nabídkám neověřených internetových obchodů. Informace o bezpečném nakupování přes internet lze nalézt na stránkách www.bezpecny-nakup.cz,“ dodala hradecká policejní mluvčí Anna Pešavová.

Vodítkem pro bezpečnější nákup může být například logo osvědčení APEK či SAOP na stránkách obchodu, lidé mohou využít také katalogu certifikovaných obchodů www.certifikovany-obchod.cz nebo se přímo obrátit na Sdružení obrany spotřebitelů.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video