Povodí Labe finišuje s rekonstrukcí vodního díla Les Království. Letos oslaví sto let | e15.cz

Povodí Labe finišuje s rekonstrukcí vodního díla Les Království. Letos oslaví sto let

Michal Nosek

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Státní podnik Povodí Labe během letošního léta dokončí rekonstrukci malebného vodního díla Les Království na Královéhradecku. Opravy za skoro 28 milionů korun začaly před rokem.

Národní kulturní památka Les Království bylo v době svého vzniku největším vodním dílem v Československu a tvoří jednu ze dvou přehrad na řece Labi. „Nejedná se o rekonstrukci přehradní hráze, ale přilehlých objektů, a vše probíhá ve spolupráci s památkáři,“ uvedla mluvčí povodí Hana Bendová. Kompletně opravené a průjezdové jsou obě brány na hrázi, věže mají nové střechy v souladu s požadavky památkářů. Nyní se dokončují opravy v domě hrázného.

Vodní elektrárna byla pod pravou stranou hráze dokončena roku 1923 a v současné době jí vlastní a provozuje společnost ČEZ obnovitelné zdroje. „V uplynulých letech prošla kompletní rekonstrukcí i elektrárna, kam jsme usadili dvě nové francisovy turbíny každou o výkonu jeden MW," řekl bezpečnostní technik Michal Petr.

Stavba 41 metrů vysoké a 218 metrů dlouhé kamenné hráze přehrady Les Království začala v roce 1910. Kvůli průtahům způsobeným první světovou válkou trvala až do roku 1919. V letech 1920 až 1923 byla pod hrází postavena vodní elektrárna.

Ve své době byla přehrada největší nádrží v Československu. Vodní nádrž se táhne proti proudu Labe v délce 7,5 kilometru a zatopená plocha může zabírat až 85 hektarů. Průměrný dlouhodobý roční průtok na přehradě činí 8,3 metru krychlového vody za vteřinu, pro stoletou vodu má průtok hodnotu 355 metrů krychlových za vteřinu. Národní kulturní památkou je přehrada od roku 2010.

Přehrada se od jiných českých vodních děl liší architektonickým pojetím. Hrázi dominují dvě brány s ozdobnými věžičkami a domek hrázného tvoří kamenný hrad s věží s cimbuřím.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video