Průměrný úrok hypoték je na historické výši | E15.cz

Průměrný úrok hypoték je na historické výši

Průměrná úroková sazba všech poskytnutých hypotečních úvěrů v srpnu vzrostla na 5,82 procenta, což byla nejvyšší hodnota od ledna 2003. Ještě v červenci byly hypotéky až o stovky korun levnější.

Zdražení hypoték se projevilo v poklesu nových hypotečních úvěrů. Vyplynulo to z ukazatele Fincentrum Hypoindex. Banky začaly v srpnu v reakci na vývoj na mezibankovním trhu oznamovat poklesy nejnižších úrokových sazeb hypoték, ale prodávané hypotéky v průměru naopak zrychlily zdražování. Průměrná úroková sazba všech nových hypoték v porovnání s červencem narostla o 0,19 procentního bodu. Ještě v červenci byl meziměsíční růst na celém trhu jen desetina procentního bodu.

Nejméně výhodné jsou nyní hypotéky s fixací na rok. Průměrné úrokové sazby hypoték s fixací na rok v srpnu překonaly magickou šestiprocentní hranici. Naopak velmi často využívané hypotéky s fixací na pět let se prodávaly v průměru s úrokem 5,7 procenta.

#####Hypotéky jsou i hůře dostupné

Hypotéky jsou nyní nejen méně výhodné, ale podle odborníků také hůře dostupné, protože banky zpřísnily podmínky pro udělování hypoték. Pro stejně objemný úvěr jako loni již banky například požadují vyšší příjmy než před rokem. Banky ale poukazovaly na to, že podmínky přísnější nejsou. Vyšší požadavek na příjmy způsobil růst úrokových sazeb a z toho vyplývající vyšší měsíční splátky. „UniCredit Bank nezpřísňuje podmínky pro udělení úvěrových produktů,“ uvedl její mluvčí Tomáš Pavlík.

Banky odmítaly růst úroků hypoték spojovat s globální finanční krizí, kvůli které padly v USA velké finanční ústavy a akcie po celém světě postihly rozsáhlé výprodeje.

„Vývoj úrokových sazeb hypoték je ovlivněn rozhodováním centrální banky o nastavení úroků, nikoli finanční krizí,“ poukázal mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!