Šimpanzi, kteří nejvíce hází exkrementy, jsou prý nejchytřejší | E15.cz

Šimpanzi, kteří nejvíce hází exkrementy, jsou prý nejchytřejší

Šimpanz
Šimpanz
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zatímco pro děti může být pohled na šimpanze házející po sobě výkaly zlatým hřebem návštěvy v zoo, pro dospělé může jít o doklad, že se lidé od svých nejbližších příbuzných přeci jen liší. Vědci nicméně došli k závěru, že nejčastěji a nejpřesněji exkrementy metají nejinteligentnější a nejšikovnější jedinci, uvedl na svém webu britský deník The Daily Mail.

Vědci z Emoryho univerzity v Atlantě zrentgenovali šimpanzům mozek a snímky pak porovnali s poznámkami o chování jednotlivých zvířat. Zjistili, že ti šimpanzi, kteří svůj trus ale i jiné předměty házeli nejvíce, měli nejlépe vyvinuté motorické funkce a zřejmě i centrum řeči.

Ačkoliv se na první pohled zdá, že jde o jednoduchou činnost, vyžaduje tento pohyb ve skutečnosti značnou koordinaci. Strefit se do cíle je ještě obtížnější. Šimpanzi jsou kromě lidí jedinými živočichy, kteří pravidelně házejí předměty a míří i na pohybující se cíl.

Šimpanzi, kteří umějí dobře házet, nejsou fyzicky o nic zdatnější než ti, kterým to moc nejde a špatně se trefují na cíl. Podle autorů studie to boří dosavadní domněnku, že házení slouží k lovu. Ukazuje naopak to, že jde o způsob komunikace. Nejproduktivnější „vrhači“ mezi sledovanými šimpanzy byli nejvíce společenští.

Výsledky studie naznačují, že schopnost zvedat a házet předměty je jakousi „předzvěstí“ rozvoje řeči.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video