Škaredou zimu skvěle zaplaší radovánky ve vyhřívaném bazénu | E15.cz

Škaredou zimu skvěle zaplaší radovánky ve vyhřívaném bazénu

Kateřina Wegnerová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Plískanice, místo ledu na rybnících si s vlnami pohrává vítr a sáňkovat jde leda na blátě. Děda Mráz si letos říká o vyhazov z práce. Lepší je jít si zaplavat, napadne leckoho. Jenže kam?

Povinnosti školního roku sice obvykle rozesmutní leckterou ratolest, chmury však může zaplašit vzpomínkou na horké léto u bazénu. U karlovarské arény roste zbrusu nový už pár měsíců. „Hrubá stavba bude hotová do konce roku,“ tvrdí hlavní stavbyvedoucí Lukáš Tichý.

Termíny dodržují

Stavbaři zatím termíny dodržují. Vodní ráj na konci čtvrti Tuhnice je už pod střechou. A to přesto, že stavbu bazénu mohl zpozdit podnět antimonopolního úřadu kvůli výběrovému řízení na dodavatele.

„Karlovy Vary při výběru dodavatele zákon o veřejných zakázkách neporušily,“ oznámil pak v srpnu mluvčí antimonopolního úřadu Kristián Chalupa.

Bazén je vůbec ostře sledovanou stavbou. Tehdejší opozice, která dnes vede město, kritizovala především cenu kolem tří set milionů za pětadvacetimetrový bazén. Už na radnici pak stihla přepracovat projekt. „Snažíme se ve spolupráci s projektantem a dodavateli stavby vyjít co nejvíce vstříc sportovní i široké veřejnosti. Po konzultaci s budoucími uživateli jsme dospěli k závěru, že bude například vhodné snížit počet plaveckých drah z osmi na šest a zbylý prostor upravit tak, aby jím mohly do bazénu vstupovat děti nebo lidé s tělesným omezením,“ říkal zastupitel Jiří Kotek.

Pozdější patálie s žalobou o arénu ho sice připravily o křeslo náměstka primátora, změny v projektu však už zůstaly.

V bazénovém komplexu, který rozšíří nabídku sportovišť u KV Areny, bude mimo jiné vířivka, dětský bazén s vodním hřibem, parní lázeň i bufet. Atrakcí bude masážní trubkové lehátko. Tribuna pojme přes sto třicet diváků. Délku drah však někteří lidé považují za krátkou. „Když už staví nový bazén, měla to být padesátka. Kvůli závodům,“ tvrdí Radek Veselka, jeden z kritiků pětadvacetimetrových drah. U objektu vznikne i sportovněrelaxační centrum, část bazénu bude upravená pro synchronizované plavání. Na sousedních pozemcích se počítá navíc s centrem míčových sportů.

Magistrát také plánuje za bazénem ještě jednu nádrž z nerezu. Pro venkovní koupání. Vodu má vyhřívat odpadní teplo z KV Areny. Tendr za 120 až 140 milionů korun má město vypsat v nejbližších dnech, se zahájením stavby se počítá v roce 2013, hotovo má být v dubnu 2015.

Bazény ve Varech

Nové plavecké centrum rozšíří nabídku pro obyvatele Karlových Varů a okolí. Ti mají nyní k dispozici jen nekrytý bazén v hotelu Thermal a v budově Alžbětiných lázní. Jejich pětadvacetimetrový bazén využívají místní nejčastěji. Hodina a půl v celém komplexu, který zahrnuje i whirlpool a saunu, stojí sto korun. „Chodím s dětmi do Alžbětiných lázní. Do nového bazénu s nimi určitě také půjdu, starší syn ocení zejména tobogan,“ říká Soňa Novotná z Karlových Varů.

Dosud nejslavnějším karlovarským bazénem je ten termální ve skále nad městem. Otevřený bazén Thermalu. Třetinu vody v něm tvoří minerálka, v zimě má teplotu třicet stupňů. Unikátní bazén, který je na většině karlovarských pohlednic, přitom původně ani vzniknout neměl.

„Při jednom jednání s investory nám řekli, že jim zůstaly nějaké peníze. A že když do čtrnácti dnů stihneme do již hotového projektu Thermalu bazén zakomponovat, tak ho postaví,“ zavzpomínala architektka Věra Machoninová. S manželem prý byli z této možnosti nadšení. „Hned jsme si k tomu sedli a v rekordně krátkém termínu práci stihli,“ dodala.

V údolí i na horách

Aquacentrum Agricola Jáchymov, krytý bazén v Sokolově, Městský bazén Mariánské Lázně. Krytá koupaliště lze vystopovat nejen v každém větším městě v kraji. Zájemci si mohou oddychnout od radovánek na sněhu i na horách: na Božím Daru nebo třeba v Potůčkách.

Nejznámější z horských bazénů, leč nedostavěný, je aquapark na Bublavě, za který obec dluží státu dvacet milionů korun na nevrácené dotaci. Loni splatila Bublava do státní pokladny osm set tisíc. To je o dost méně než pět milionů, které jí na každý rok vyměřil Finanční úřad v Sokolově. I takhle končí sny o vodních radovánkách.

Jediným místem, kde se dá opravdu mluvit o vodním světě na západě Čech, stále zůstává Aquaforum ve Františkových Lázních. Návštěvníci tady mohou využít tři vnitřní a tři venkovní bazény s vodními atrakcemi, whirlpooly, tobogan, vodní skluzavky, jeskyně, vodní stěnovou masáž, vzduchové masážní lavice, vzduchovou perličku, vřídla, vzduchová trubková lehátka nebo saunu. Komu se nechce do vody, může si zahrát venkovní beach volejbal, děti si pohrají na venkovním hřišti. K dispozici je také snack-bar, restaurace a Aquashop.

Do Německa

Komu se koupání v jediném aquaparku v kraji omrzí, může do Německa. Kousek za hranicemi láká návštěvníky hned několik vodních rájů.

Jsou lépe vybavené a často i levnější než v Česku. Ceny v německém příhraničí jsou srovnatelné nebo nižší nejen u potravin nebo elektroniky.

V saském Marienbergu v Krušných horách je častým cílem krajánků komplex Aqua Marien. Lidé si mohou zaplavat v bazénu s umělým vlnobitím a průtokovým kanálem, nebo lenošit ve dvojici vyhřívaných venkovních bazénů. Skvělé jsou tam také skluzavky, kterým kraluje Crazy-River, na které se jezdí po gumových obručích.

Dalším z často vyhledávaných cílů je vodní svět v bavorském Weidenu. Také tam mají skluzavku - víc než sto metrů dlouhou. Divokou řeku tam nahrazuje kanál se silným proudem a peřeje.

KAM SE V KRAJI VYDAT ZA KOUPÁNÍM

Alžbětiny lázně

Adresa: Smetanovy sady 1, Karlovy Vary 360 01
Otevřeno: pondělí 7.30-21.00 úterý 9.00-15.00 a 19.30-21.00 středa 9.00-16.30 a 19.30-21.00 čtvrtek 6.00-15.00 a 19.30-21.00 pátek 9.00-15.00 a 16.30-21.00 sobota 9.00-21.00 neděle 9.00-18.00
Web: http://www.spa5.cz Telefon: 353 304 210-11

Aquaforum Františkovy Lázně

Adresa: 5. května 19, Františkovy Lázně 351 01
Otevřeno: denně 9.00-21.00
Web: http://www.frantiskovylazne.cz/cs/aquaforum/ Telefon: 354 206 500

Krytý bazén Sokolov

Adresa: Husovy sady 1813, Sokolov 356 01
Otevřeno: úterý a čtvrtek 6.00-21.00 středa 18.00-21.00 pátek 13.00-21.00 sobota 10.00-21.00 neděle 9.00-21.00
Web: http://bazen.sbsokolov.cz Tefon: 352 627 474, 359 808 601

Městský bazén Mariánské Lázně

Adresa: Tyršova 617/6, Mariánské Lázně 353 01
Otevřeno: pondělí 13.00-16.00 úterý 13.00-20.00 středa 9.00-20.00 čtvrtek13.00-16.00 pátek 9.00-20.00 sobota a neděle 9.00-20.00
Web: http://www.marianskelazne.cz/cs/plavecky-bazen/ Telefon: 354 623 579

Autor: Kateřina Wegnerová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video