Stavební materiály se přizpůsobují novým trendům | E15.cz

Stavební materiály se přizpůsobují novým trendům

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pro stavbu úsporných domů je určena nová cihla s minerální vatou. Nová řada cihel Porotherm T Profi a EKO+ umožňuje postavit dům bez nutnosti zateplovat obvodové zdivo.

Pro stavbu úsporných domů je určena nová cihla s minerální vatou. Nová řada cihel Porotherm T Profi a EKO+ umožňuje postavit dům bez nutnosti zateplovat obvodové zdivo.

Tato řada je určena pro pasivní a nízkoenergetické stavby,“ popisuje marketingový ředitel společnosti Wienerberger Roman Busta. Při zdění na pěnu Porotherm DRYFIX se podle něj stavebníci nemusí bát ani blížící se zimy, s pěnou lze pracovat až do minus 5 °C. Sádrokarton proniká i do dříve zapovězených teritorií, jako jsou vlhká prostředí koupelen a dalších místností s výskytem vody. Jde například o modrou akustickou desku Rigips, která se používá pro montáž sádrokartonových konstrukcí pro vnitřní i mezibytové příčky, podhledy a předstěny v interiérech bytů, rodinných domů i komerčních prostor. Speciálně impregnovaná deska má vhodně zvolenou hustotu jádra, kterou tvoří upravená sádrová krystalická struktura se specifickými tlumicími vlastnostmi. Rovněž tedy výrazně snižuje hluk a má i protipožární odolnost. Akustické sádrokartonové konstrukce se přitom používají v nové výstavbě i při rekonstrukcích.

#####Deskové systémy zajistí zvukovou izolaci

Zvukovou izolaci zajišťují i další deskové systémy, třeba Isover, jenž představuje jednostranně kašírovanou černou netkanou skleněnou textilii určenou jako pohltivou vložku do děrovaných obkladových prvků pro akustické stěny a stropy. Stejně tak ale může sloužit jako tepelná a zvuková izolace klimatizačních zařízení s prouděním vzduchu do 30 m/s. Teplota jejich použití dosahuje až 100 °C. Další možností je akustická obkladová deska Illsonic, nabízená společností Studio D - akustika, na bázi melaminové pryskyřice vhodná do studií, kanceláří, škol, kin a divadel, kterou lze zavěsit i do prostoru. Disponuje vysokou pohltivostí středních a vyšších frekvencí a několika designy, z nichž nejčastějšími jsou pyramidy a wafle, a různými barvami od bílé a šedé po individuální přání zákazníka.

#####„Teplé“ omítky s polystyrenem

Populárními produkty se stávají tepelněizolační omítky obsahující polystyrenový granulát, hydraulické pojivo a přísady. Průmyslově vyráběná suchá směs pro ruční i strojní zpracování ThermoExtra od Baumitu se hodí pro použití v interiéru i exteriéru, kromě soklových partií a jako podkladu pro obklady. Podklad pro tuto omítkovou směs musí být pevný, drsný, suchý a rovnoměrně nasákavý, nesmí být vodoodpudivý. Případné spáry je třeba vyplnit, například vápenocementovou maltou, v opačném případě je nutné dvouvrstvé nanášení, stejně jako při tloušťkách omítky nad 30 mm. Používá se též přednástřik s vloženou výztuží v podobě bodově svařené pozinkované sítě s oky 20 x 20 až 25 x 25 mm. Před omítáním je rovněž potřebné maltou zaplnit elektrické a instalační drážky.

V případě zdění z různých materiálů a u velkoplošných stropních konstrukcí je třeba v omítce proříznout pracovní spáru až na podklad a překlad nebo přechod různých materiálů vyztužit armovací sítí. Z důvodu jednoduššího zpracování se na všech okrajích a rozích osadí kovové profily, které je potřeba chránit antikorozním nátěrem. Samotné nanášení se provádí stroji, jako například m-tec, PFT či Putzknecht. Při ručním zpracování dosahuje doba mísení s vodou tří až pěti minut. Teplota vzduchu, materiálu a podkladu nesmí během prací a tuhnutí klesnout pod 5 °C, přičemž přímé vyhřívání není dovoleno. Při použití plynových ohřívačů je třeba dostatečně větrat, omítnuté plochy se musí udržovat dva dny ve vlhkém stavu. Tepelněizolační omítku ThermoExtra lze natřít silikátovými, vápennými či disperzními barvami Klasik nebo Extra. Omítka se vyrábí i ve verzi s perlitem na minerální podklady pro interiéry i exteriéry.

#####Styl dokreslí obklady

Novinky vznikají nejen na technologickém poli, ale též v oblasti designu. Společnost Lasselsberger přišla v letošním roce na trh s novými kalibrovanými dlaždicemi Fashion o rozměrech 30 x 60 cm, které jsou univerzálně řešené pro pokládku na stěny i podlahy. Tvůrci se nechali inspirovat zajímavými nápady, takže povrch může připomínat hřejivou tkaninu při celkovém respektování moderního tónu této série. Bílá, světle šedá a černá barva jsou elegantní a dobře navzájem kombinovatelné. Nevtíravý barevný základ akcentují oranžové a červené listely s reaktivní glazurou. Škálu doplňuje druhý typ této dekorace stejné velikosti, ale s dvěma prořezovými drážkami, jež velký formát odlehčují na menší části. Další možností je také řezaná jednobarevná mozaika s dílky 5 x 10 cm korespondující s barvami základních dlaždic a dodávající moderní styl.

Další novou produktovou řadou jsou obklady Zen symbolizující „umění žít“, jejichž předností je variabilita jednoduchého základu s luxusní dekorací v horizontálním i vertikálním ložení obkladů. Velký formát 30 x 60 cm zjemňují přírodní dekory na leskle světle béžové a bílé obkládačce. Květinový makroornament s decentním metalickým efektem může celoplošně „vykvést“ na jedné stěně nebo být umístěn samostatně. Matná listela doplní „listy“ nebo lze velkoformátový obklad s přesnou symetrií odlehčit reliéfní listelou o šířce 15 cm, která díky technologii digitálního tisku vypadá jako skutečná stébla bambusu. Kombinace velkorysých formátů a kontrast matných a lesklých ploch přináší do koupelen útulnost a eleganci.

#####Dlaždičky mohou být i velmi extravagantní

Nové prvky se objevují též v menších rozměrech obkládaček 20 x 40 cm, například typu Vanity. Širokou barevnou škálu lze kombinovat a dosáhnout tak působivého vzhledu. Jemné barvy nechají vyniknout kontrastu reliéfního lesklého povrchu s matným základem a lze volit mezi dynamickým či umírněným řešením. Pastelové barvy jsou nabízeny v teplých a studených odstínech od fialové přes šedomodrou po neutrální bílou se sadami listel v klasickém jednobarevném provedení nebo ve dvou barevných tónech se strukturou drobných perliček. Design obkladů přitom kombinuje technologii reliéfního a plochého tisku, která vytváří na povrchu decentní plastickou strukturu. Další efekty tak může vykreslit dopadající světlo. Klasický i moderní styl reprezentují též nové obkládačky RAKO od Lasselsberger série Wenge 25 x 45 cm. Vyznačují se čitelným designem dřeva ve dvou základních barvách, bílé a čokoládové. Jemný reliéfní tisk přitom kombinuje hru matu a lesku.

Celoplošná dekorace zobrazuje japonskou jabloň doplněnou tmavě hnědou listelou, řezaná mozaika v bílé a hnědé je tvořena jejich nahodilou skladbou pro klasickou i moderní variantu. Tradičnímu vzhledu dřeva dodala odolnost keramického provedení řada Wood, naproti tomu luxusním kontrastem, saténovou glazurou, jemným stěrkovaným reliéfem připomínajícím betonovou podlahu a bílou a černou barvou v minimalistickém pojetí chce upoutat série Wax s velkoformátovými dlaždicemi 45 x 45 cm. Vysloveně netradiční či dokonce extravagantní pojetí představuje americká společnost SOLI. Ručně malované dlaždice, exotické obklady kombinované se sklem či s kovem ve formě disků po umělý kámen se objevují v jejím produktovém portfoliu jako originální řešení odvážných interiérů. Japonské mozaiky střídá moderní zátiší Dada, teplé pryskyřicové dekory zase zářivé povrchy v podobě onyxu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video