Studie: V areálu Poldi vlastní pozemky 265 majitelů | E15.cz

Studie: V areálu Poldi vlastní pozemky 265 majitelů

Kladno má k dispozici první část studie, která zmapovala vlastnické vztahy v areálu bývalých hutí Poldi. Město tam chce v jedné části vytvořit obytnou zónu oddělenou pásem zeleně. Ve zbytku areálu plánuje vznik průmyslové zóny. Podle analýzy je tam 265 pozemků vlastněných různými majiteli. Město s nimi bude jednat o sanaci a budoucím využití území, řekl primátor Dan Jiránek (ODS). Do poloviny roku by podle něj měly být známě výsledky další části studie, která se bude věnovat konkrétním změnám využití areálu.

Podle Jiránka se před revitalizací území musejí vyřešit vlastnické vztahy tak, aby byly průhledné a prokazatelné. Následně prý teprve město může uvažovat o sanaci a případném převádění území do svého vlastnictví. „Některé pozemky může město získat po propadnutí státu při konkurzních řízeních,“ dodal. Studie uvádí, že je v areálu bývalé Poldi 265 různých vlastníků, mezi které patří velké firmy i soukromé osoby. „Některé pozemky v minulosti nakoupili spekulanti nebo sloužily jako zástava u bank,“ míní Jiránek. Jako první se podle něj začne měnit část Dříň, která je nejméně ekologicky zatížená a vzniknout by tam měla další průmyslová zóna.

ČVUT tam chce například na konci letošního roku začít se stavbou Univerzitního centra energeticky efektivních budov, které bude stát kolem 600 milionů korun. Po dokončení kompletní studie o vlastnických vztazích a využití areálu, za kterou město podle Jiránka zaplatilo asi dva miliony korun, bude zpracována analýza ekologických zátěží celého území. Za tu město zaplatí kolem 60 milionů korun. Teprve poté začne sanace, která potrvá minimálně do roku 2020. Její cena se může vyšplhat až na 1,5 miliardy korun.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!