Telefonní budky zvoní na rozloučenou

Telefonní budky mizí z ulic Karviné. V éře supermoderních mobilů už je lidé nepotřebují.

Zamilované hovory a odpočítávání posledních vteřin, kdy se za vhozenou pětikorunu spojení přeruší. Kouzlo nedávné doby už vyprchalo a s érou mobilů zůstaly klasické telefonní budky prázdné. „Na Karvinsku je nyní 360 telefonních automatů. Je to přibližně o třicet méně, než v minulém roce,“ uvádí mluvčí společnosti Telefónica O2, která veřejné automaty spravuje, Lucie Policarová. Budky postupně mizí z ulic a i ty zbylé lidé využívají jen občas. Telefónica O2 chce přes malé využití určitý počet budek ve městě zachovat. „Budky stále mají svůj význam a místo v ulicích. Především se hodí pro různá tísňová volání. Telefonní budky mohou posloužit i lidem, kterým se rozbije mobil, zapomenou ho nebo jej ztratí,“ míní Policarová. Z ulic mizí ty budky, které jsou nejméně využíváné. „Nebo dva automaty, jeden na mince a jeden na karty, nahradíme jedním kombinovaným,“ dodává Policarová.

Strážník v budce

Není to zas až tak dávno, co telefonní budky používali i strážníci městské policie. „Před rokem 1992 ještě nebyly ani vysílačky, takže když se něco v terénu stalo, strážníci prostě hodili korunu do budky a volali na centrálu. Taky si vzpomínám, že jsme často chytali různé zlodějíčky, kteří z budek kradli pomocí provázku peníze. Když jsme ty kluky chytili, měli plnou kapsu drobných,“ vzpomíná šéf karvinských strážníků Petr Bičej.

Pár ať jich zůstane

Šárka Kročková z Karviné už dlouho klasické sluchátko nezvedla. „Kdysi, když nebyly mobily, tak jsem si občas z budky zavolala. Teď bych se bez nich obešla, ale na druhou stranu si myslím, že alespoň pár by jich ve městě mohlo zůstat,“ řekla Kročková.
Podle Hany Andělové se občas klasický veřejný automat může hodit. „Kdysi jsme měli doma pevnou linku, takže jsem z telefonní budky nevolala a nevolám ani teď. Pár telefonů by ale v ulicích mohlo zůstat, protože ne každý má mobil. V případě nějaké nehody by měl mít člověk možnost si zavolat,“ myslí si Andělová. Veřejné telefony zmizely i z pošt, kam hovorny neodmyslitelně patřily. Dneska po nich není ani památky a nejsou ani v malých vesnicích. „Je to asi osm let, kdy hovorny definitivně zmizely. Lidé kdysi často stáli řady na hovory, které jsme na poště spojovali. Ke zrušení přispělo i to, že se Telecom, který budky provozoval, odloučil od pošty,“ vysvětluje pracovnice pošty ve Stonavě Jana Kubišová.

Chodíte volat do telefonní budky?