Trhu s luxusními byty se krize zatím vyhýbá | e15.cz

Trhu s luxusními byty se krize zatím vyhýbá

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zatímco většina developerů bytových projektů nabízejících desítky či stovky nových bytů si stěžuje na menší zájem zákazníků o tyto byty, firmy zaměřené na development menších, luxusnějších bytových projektů zatím problémy příliš neregistrují. Nejen o současné situaci na rezidenčním trhu jsme si povídali s ředitelem firmy CRESCON Janem Jérie.

Můžete nejprve krátce nastínit historii působení společnosti CRESCON na českém trhu?

Na českém trhu působíme od poloviny loňského roku, naším prvním rezidenčním projektem byla rekonstrukce bytového domu Fetrovská 11 v Praze 6 na Hanspaulce. Nyní je už v prodeji chystaný osmibytový projekt Procházkova 7 v Praze 4. Zaměřujeme se na development bytových a komerčních objektů a rozvoj územních celků.

Jak se obecně díváte na vývoj na rezidenčním trhu v letošním roce?

Situace na rezidenčním trhu je letos poměrně velmi komplikovaná. Je evidentní, že z různých důvodů, jako byla například změna související se zdaňovací sazbou u bytové výstavby, došlo v loňském roce k jisté nasycenosti trhu. V letošním roce nás čeká zřejmě výrazný pokles poptávky po méně luxusních nemovitostech. Pro developery je obtížné zajistit bankovní garanci pro jejich projekty, pro klienty může být obtížnější získat hypotéku. Na druhou stranu oblast trhu rezidenčního bydlení je poměrně různorodá a jednotlivé segmenty se vyvíjejí odlišně. My se například orientujeme na luxusní bydlení a můžeme říci, že zatím důsledky krize nepociťujeme. Naše projekty se nám daří prodávat poměrně dobře.

Znamená to, že segment luxusního bydlení, na který se vaše společnost zaměřuje, zatím krizi odolává?

Já si myslím, že tento segment není krizí nijak výrazně postižen, klienti, kteří disponují většími finančními prostředky, uskutečňují své investiční záměry v podobě nákupu luxusní nemovitosti i nadále. V segmentu luxusního bydlení je navíc relativně malý podíl hypotéční financování.

Proč se vaše firma orientuje právě na segment luxusního bydlení?

Byla to spíše souhra okolností, která nás přivedla na myšlenku vyplnit mezeru na trhu rezidenčního bydlení nabídkou nemovitostí typu solitérního bytového domu s několika luxusními byty. Na začátku naší činnosti se nám podařilo získat hezké malé projekty a pozemky v atraktivních lokalitách. Momentálně máme připraveno pět nebo šest podobných malých projektů typu Procházkova 7.

Můžete některý z nich představit?

V současné době připravujeme k prodeji bytový projekt ve Studeném v pražském Braníku, který nabídne devět nadstandardních bytových jednotek v dispozicích 3+kk a 4+kk, s plochou od zhruba 120 metrů čtverečních. Jedná se o solitérní objekt s pěti nadzemními a jedním podzemním podlažím. Součástí každého bytu je prostorná terasa nebo předzahrádka. Velkým plusem projektu je i okolí, nedaleko se nachází lesopark.

Připravujete i nějaké rozsáhlejší projekty?

Ano, momentálně je v přípravě projekt v Odoleně Vodě, kde vznikne několik bytových domů, v každém z nich bude šest až osm bytů. Dále bych rád zmínil bytový projekt v Roztokách u Prahy, kde budeme realizovat výstavbu zhruba 130 nových bytů. Nejsme ale zaměřeni pouze na luxusní bydlení a do budoucna se chceme soustředit i na projekty pro střední cenovou skupinu, jejichž nabídka bude v budoucnu, vzhledem k vývoji na realitním trhu, omezená.

Mění se nějak chování vašich zákazníků v segmentu luxusního bydlení v poslední době třeba v přístupu k projektům v době jejich výstavby?

Jisté je, že zhruba polovina našich klientů požaduje v průběhu výstavby bytu změny bez ohledu na to, zda se jedná o luxusní projekt, nebo projekt střední cenové kategorie. My dnes v první řadě věnujeme dostatek času promýšlení vnitřních dispozic bytů, zejména oddělení privátní a společenské části, smysluplnému uspořádání WC a koupelen, úložnému prostoru, dostatečně širokým terasám a podobně. Upřímně řečeno v řadě případů nemají klienti potřebu dispozice bytů měnit.

CRESCON se zatím orientuje zejména na Prahu a blízké okolí. Už je čas postavit nějaký projekt luxusního bydlení třeba v Ostravě nebo v Brně?

Pokud jde o Brno, sledujeme pouze trh administrativních projektů a v současné době jednáme se zájemcem o kancelářskou budovu přímo v centru města. O rezidenčních projektech v Brně zatím neuvažujeme. Na trh nemovitostí v Ostravě zatím vstupovat nehodláme. Nicméně je pravdou, že malý projekt luxusního bydlení může fungovat prakticky v každém větším městě, kde se nachází vilové čtvrti a rezidenčně atraktivní lokality.

Jak je na tom Praha s pozemky na další malé či větší projekty?

To je samozřejmě velký problém, zajímavých pozemků, které jsou v Praze na prodej, je minimum. Pozemky na malé rezidenční projekty mohou vzniknout tak, že se rozdělí pozemky kolem současných vil nebo zbourá část staré zástavby, kterou nahradí domy nové.

Nyní jste se pustili do projektu Centra Bečovská. Proč právě kanceláře?

To je náš první projekt v oblasti administrativních projektů. Je to projekt poměrně malý, kombinuje kancelářské a skladovací prostory a je určen pro firmu s 20 až 30 zaměstnanci, která požaduje i skladovací prostory. Věříme, že administrativní projekty tohoto typu budou úspěšné.

Znamená to, že se do budoucna chcete věnovat i kancelářským projektům?

Určitě ano, myslím si, že developer by měl disponovat celou škálou projektů, co do zaměření i rozsahu. Chtěli bychom se nadále věnovat luxusnímu bydlení, ale také cenově méně náročným bytovým projektům a projektům komerčním.

Vaše firma poskytuje také služby facility managementu. Proč a jaké mají tyto služby postavení ve vašich aktivitách?

Myslím si, že každý developer by měl nabídnout určitý standard poskytovaných služeb a to nejen v průběhu prodeje projektu. Zajišťování komplexní správy nemovitostí považujeme za nedílnou součást aktivit developera.

Služby facility managementu nabízíte jen ve svých projektech nebo i externím zákazníkům?

V současné době spravujeme pouze naše projekty, ale naším záměrem je možná ještě během letošního roku začít tuto službu nabízet i dalším zákazníkům.

Jaký poměr do budoucna u vás budou činit kanceláře a byty. Chcete se rovnoměrně věnovat oběma segmentům. nebo budete některý preferovat?

Domnívám se, že poměr kanceláří a bytů v naší nabídce bude spíše otázkou příležitostí, které budeme schopni v rámci realitního trhu uchopit, než otázkou našich přání a představ. Nicméně oba jmenované segmenty realitního trhu vnímáme jako zajímavé příležitosti k rozvoji naší společnosti.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video