V Česku už stojí řada šetrných budov, prohlédněte si ty nejpovedenější | E15.cz

V Česku už stojí řada šetrných budov, prohlédněte si ty nejpovedenější

nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česká rada pro šetrné budovy vznikla před deseti lety z projektu tehdejších studentů Petra Vogela a Petra Kotka a podnětu Iry Rubensteina. Právě ve stejné době byla v Česku otevřena první certifikovaná budova, byla jí centrála ČSOB v Radlicích. Podívejte se na deset přelomových staveb, které členové rady vybrali jako nejpovedenější v kategorii šetrných budov.

Česko zůstává ve střední a východní Evropě v odvětví šetrného stavebnictví lídrem. Podíl ekologicky šetrných budov roste ve všech segmentech a u rodinných domů se v pasivním standardu staví 6 procent novostaveb. Šetrné stavby procházejí náročnou certifikací, která je podmínkou pro objektivní posouzení udržitelnosti jednotlivých staveb. Nejprve se v Česku uchytil americký standard, kterým byla certifikována i první budova, centrála ČSOB v Radlicích. Ta nadále podle členů rady patří k nejlepším ukázkám šetrného stavebnictví nejen v Česku.

„Vedle zmíněného amerického standardu se v současnosti používá i britský standard a český standard vyvinutý v rámci spolupráce expertů pražským ČVUT. Podle výsledku budov v této standardizaci vybrali členové rady deset njúspěšnějších staveb.

Stejně jako procházejí vývojem samotné budovy, vyvíjí se i samotné standardy. Již se nesoustředí se jen na prostou energetickou náročnost staveb, ale také na vnitřní energii, využití recyklovaných materiálů, hospodaření s vodou, kvalitu interiérů apod,“ uvedla rada ve své zprávě.

Prohlédněte si fotogalerii:

Nejnovější standard, certifikaci WELL, spolu s nejvyšším hodnocením LEED hodnotícím i kvalitu vnitřního prostředí z hlediska uživatele, získala jako první v Česku budova Visionary v pražských Holešovicích od společnosti Skanska.

 

 

Autor: nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video