V Libereckém kraji končí ředitel záchranky | E15.cz

V Libereckém kraji končí ředitel záchranky

ČTK

Důvodem má být špatná komunikace i další důvody, které uvádí zpráva.

Radní Libereckého kraje, v němž vládne ČSSD, Strana pro otevřenou společnost a KSČM, odvolali ředitele krajské zdravotnické záchranné služby Zdeňka Kubra (ODS). Podle důvodové zprávy, kterou získala Česká tisková kancelář, radní Kubrovi vytýkají údajně neefektivní a nehospodárnou práci záchranné služby. Kubr je členem regionální rady ODS v Libereckém kraji a za svým odvoláním vidí pouze politické důvody.
„Výhrady proti mně jsou obecné, v důvodové zprávě jsem nenašel žádnou konkrétní věc. A ani tam být nemůže. Záchranná služba je letos v zisku skoro deset milionů korun, nepřišla na nás ani jediná stížnost od pacientů a ani žaloba. Kolegové z jiných krajů se k nám jezdí učit,“ uvedl Kubr.
Důvodová zpráva kritizuje „způsob nastavení komunikace mezi jednotlivými součástmi záchranné služby, které často neumožňuje optimální využití sil a prostředků, kterými záchranná služba disponuje. Následkem je větší personální, technická a ekonomická náročnost, přičemž výsledný efekt není mnohdy úměrný charakteru nasazené výjezdové skupiny…“. Zpráva kritizuje i činnost operačních středisek, „které jsou vystaveny mnohdy neúměrnému tlaku při vyhodnocování tísňových výzev a dále pak ne vždy v kompatibilním nasazení výjezdové skupiny u primárních zásahů“. Krajským radním vadí také špatná komunikace záchranné služby s nemocnicemi. „Ředitel žádné nemocnice se mnou nikdy nemluvil o tom, že má se záchrannou službou nějaké problémy,“ uvedl Kubr. Ve funkci ředitele skončí 10. srpna. „Rád bych viděl člověka, který takřka okamžitě převezme celou záchrannou službu se 400 zaměstnanci,“ podotkl. Kubr měl odlišný názor než ČSSD na vybudování nové stanice záchranné služby v Harrachově. Sociální demokraté založení nového výjezdového stanoviště zařadili do svého předvolebního programu. Stanice tam dodnes není a záchranná služba ji tam ani neplánovala.
„Nová stanice záchranné služby v Harrachově nemá logiku. Z našeho výjezdového stanoviště v sousední Rokytnici nad Jizerou se sanitky do Harrachova dostanou za pět až sedm minut a z Tanvaldu zhruba za deset minut,“ řekl Kubr. V Harrachově poskytuje první pomoc horská služba a ve městě působí i Medical Centrum s chirurgií s nadstandardním přístrojovým vybavením, anestezií a rentgenem. Záchranná služba zasahuje v Libereckém kraji ze 14 výjezdových stanovišť. Letos obdrží Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje na svou práci zhruba 75 milionů korun od zdravotních pojišťoven a více než 155 milionů korun od kraje.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.