V Lucerně zařinčí meče nindžů. Začíná japonský festival

Kimono se konečně stane vhodným oděvem do kina. Lucerna od pátku hostí festival japonských filmů.

V Zemi vycházejícího slunce natočí režiséři na čtyři sta snímků za rok. Úspěšná pražská přehlídka Eigasai bude z japonské tvůrčí záplavy vybírat už počtvrté.

„Největším tahákem bude letos tuzemská premiéra snímku Norské dřevo, který vznikl podle úspěšného románu Haruki Murakamiho. Film je ale bohužel už víc než týden vyprodaný,“ říká ředitel festivalu a japanolog Robin Heřman.

Diváci ale můžou do Lucerny vyrazit na dalších sedm snímků. Musí ovšem počítat s docela jiným zážitkem, než na jaký chodí běžně do kina. „Japonské filmy nabízejí odlišné vnímání času i prostoru. Člověk o nich může víc přemýšlet, vstupovat do děje. Pro pohodlného diváka to ale může být překážkou,“ míní Heřman.

Filmy, které na návštěvníky čekají, rozhodně nelze hodit do jednoho žánrového pytle. Třebaže si lidé japonskou produkci spojují hlavně s řinčením samurajských mečů nebo přestřelkami tamní mafie jakuzy.

Na programu je třeba komedie Hotel Ibišek, která líčí osudy rodiny provozující obskurní ubytovnu s jediným pokojem. Nebo také silný příběh ženy ve filmu Probuď se!, která po smrti manžela objevuje neznámé střípky jeho života a zjišťuje, jak povrchně ji vnímají vlastní děti.

Nedílnou součástí festivalu je i Japonský den. Tamní kultura při něm v sobotu 22. ledna kromě kinosálu zaplní i další prostory paláce Lucerna.

„Na akci bývá tradičně hodně živo. K vidění budou výstavy, ukázky karate nebo představení loutkoherce Noriyukiho Sawy,“ vypočítává Bedřich Němec z paláce Lucerna.

Vysokou popularitu si drží i samotný festival. „Při všech ročnících bylo téměř vždy vyprodáno,“ hlásí Němec.