Vlaky v Nizozemsku už jezdí výhradně na energii z obnovitelných zdrojů | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Vlaky v Nizozemsku už jezdí výhradně na energii z obnovitelných zdrojů

Jiří Černý - VTM.cz

Od letošního ledna jsou všechny vlaky veřejné dopravy v Nizozemsku poháněny energií z alternativních zdrojů – především větrnou. Původní plány přitom počítaly s tím, že k tomu dojde do roku 2018. Odpovědní úředníci si tedy zaslouží pochvalu.

Podle dostupných informací se v Nizozemsku momentálně nachází zhruba 2 200 větrných turbín. Energie, kterou vyrobí, by stačila k pokrytí nároků 2,4 milionů domácností. Provoz vlaků si vyžádá cca 1,2 miliardy kWh elektrické energie ročně, což plus-minus odpovídá spotřebě všech domů v Amsterdamu.

V Česku už jezdí osobní vlak na vodík. Na jedno natankování ujede až 800 kilometrů

Tohoto úspěchu bylo dosaženo díky spolupráci se společností Eneco. „Jedinečné je na tom to, že celý sektor enormně snižuje svou uhlíkovou stopu a je tak příkladem pro další sektory,“ komentoval to její zástupce Michel Kerkhof.

První autonomní lodě s elektrickým pohonem vyplují v roce 2020, nahradí kamiony

Na zvýšení produkce větrné energie ovšem usilovně pracují i jinde. Například Skotsko před časem oznámilo, že jeho větrné elektrárny dokázaly jeden den vytvořit víc elektřiny, než bylo v celé zemi spotřebováno.

Letos v září představí Tesla vlastní elektrický kamion s automním řízením

Některé studie dokonce naznačují, že USA a další podobně velké země by mohly fungovat pouze na obnovitelnou energii už v roce 2050.

Autor: Jiří Černý - VTM.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!