Výroba cementu loni v Česku pokračovala v poklesu | E15.cz

Výroba cementu loni v Česku pokračovala v poklesu

Výroba cementu v Česku v loňském roce dále klesala, ale už ne tak silně jako o rok dřív. Loni tuzemští cementáři vyrobili 3,3 milionu tun cementu, což je ve srovnání s rokem 2009 o osm procent méně. Předloni se produkce propadla o 23 procent.

Na výrobce dál dopadá útlum ve stavebnictví způsobený vládními škrty i skomírající soukromou poptávkou. „Spotřeba cementu byla a je i nadále ovlivňována úspornými opatřeními vlády, která vedou k postupnému omezování financování veřejných zakázek,“ řekl předseda představenstva společnosti Českomoravský cement Jan Hrozek. Soukromí investoři se podle něj dál obávají o návratnost investic, nedaří se bytové výstavbě. Na domácím trhu prodali čeští producenti cementu v roce 2010 celkem 2,9 milionu tun stavebniny. Meziročně je to pokles o 12 procent. Celkovou bilanci pomohl zlepšit vývoz cementu z Česka. Loni se export zvýšil o devět procent na 528 252 tun. Dovoz materiálu na tuzemský trh je ale stále vyšší, přestože loni klesl o 21 procent na 696 002 tun.

Na nejhorší se ale cementáři a další firmy ve stavebnictví teprve chystají. „Dá se předpokládat, že stavebnictví se v tomto roce dostane na samé dno. Pokud nebude dostatek prostředků na budování zejména infrastrukturních projektů, nelze propad spotřeby cementu v roce 2011 zastavit,“ poznamenal šéf Českomoravského cementu. Stabilizace stavebnictví podle něj nastane až v roce 2012.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!