Vzácná "dračí ryba" za milióny | e15.cz

Vzácná "dračí ryba" za milióny

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejdražší rybou na světě je "Červený drak". Ve svém akváriu ji vlastní Oleg Cedivoda.

Mořské akvárium na Černé louce patří vášnivému sběrateli ryb Olegovi Cedivodovi. Jedním z jeho nejvzácnějších živočichů je Arowana neboli „Červený drak“. Cena této ryby dosahuje až dvou a půl miliónů korun.
„Od listopadu máme tři. Oficiálně se nedaly do Evropy přivézt, můj kontakt šel přes pět států. Po devíti měsících jsme je dovezli z Thajska,“ říká Cedivoda. Ryby mají implantovaný mikročip, bez něho by je na území Evropské unie žádný veterinář nepřijal. „Museli jsme sehnat i speciální čtečku,“ dodává Cedivoda. Pořizovací cena mláděte je pětačtyřicet tisíc korun bez daně. Každým rokem roste. „Po čtyřech až pěti letech dospějí a jejich cena bude kolem dvou a půl milionů korun. Jakmile se vytřou, stoupne o padesát procent,“ vypočítává majitel akvária.
Láska k rybám drží Cedivodu od osmi let. „Táta měl akvária a já jsem postupně přebíral péči o ně. Táhlo mě to dál, až to skončilo u žraloků. Zaměřuji se na zvířata, která jsou málokde k vidění. Nejvzácnější, nejmenší, nejjedovatější, prostě něčím nej,“ říká Cedivoda.
Mořské akvárium funguje deset let. Bez jakékoli dotace. Nad jeho budoucností ale visí otazník. „Hrozí, že v rámci projektu Černá louka se bude muset zbourat. Nějaké představy o budoucnosti mám, ale je to vždycky o penězích,“ krčí rameny Cedivoda.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video