Za vítězství pohár a polibek od blondýnky

Pořádné svaly a řadu titulů má na svém kontě kulturista Jan Páleníček. I bez anabolik.

Přerov l Patří k nejúspěšnějším sportovcům loňského roku na Přerovsku. Má na svém kontě titul Mistra světa, mistra Olympie a třeba i mistra Universe. „Těší mě, když porazím o deset let starší kluky,“ říká jedenadvacetiletý naturální kulturista Jan Páleníček z Fitness AVE Přerov. Posilovat začal před šesti lety. „Šel jsem na veterinu do Kroměříže a naproti škole byla posilovna,“ vzpomíná.

Proč jste se rozhodl pro naturální kulturistiku?

Kulturistika je pro mě synonymum dopingu. Já sám si ale nepomáhám zakázanými prostředky zvýšit výkonnost. To, že dělám naturální kulturistiku, znamená, že jsem pod neustálým dohledem při soutěžích i mimo ně. Kdykoliv mi mohou udělat dopingové testy. Doping neodsuzuju, ale závodit s lidmi, kteří užívají zakázané prostředky, je podle mě nefér. Právě na Natural Cupu 2010 mě porazil závodník, který zneužíval tyto látky. Po dopingových zkouškách následovala změna pořadí a nakonec jsem vyhrál já.

Jste z Olomouce, ale soutěžíte pod přerovským klubem. Jak to?

Nasměrovali mě sem lidé z fitka. Dostal jsem se k trenérovi Jindřichovi Šejbovi staršímu, který mně hlavně v začátcích pomohl radami a já jsem je převáděl do praxe. On vychovává myšlením, ale dává člověku volnost. V tom je úspěch Fitness AVE Přerov. Pan Šejba pozitivně motivuje závodníky. Ale je to individuální sport, takže záleží na závodníkovi, kolik do toho vloží. Není to: Tady máte jídelníček a tréninkový plán, řiďte se podle toho. Člověk o tom musí přemýšlet. V tom je to tajemství.

Jak na to jdete vy?

Jde o to vytrvat, mít v hlavě cíl, být připravený a pak mít štěstí. Výhra je o připravenosti, cílevědomosti, jsou to měsíce práce, shánění prostředků. Pak tam přijdu na soutěž a soupeři můžou být připravení lépe nebo můžou mít dobrý den. Já měl v Americe štěstí. Vyšla mně forma a byl jsem na správném místě a ve správnou chvíli. Sport je i o štěstí. Vždyť v poslední sekundě se dávají góly.

Máte tvrdý trénink?

Před závody tři dny cvičím a jeden den mám odpočinek. Trénuji hodinu a půl v posilovně, pak dvě hodiny gymnastiky, strečink, silové prvky, akrobatický nácvik. A v době volna plavání.

Jaké máte plány?

Dál se věnovat kulturistice. Je to srdeční záležitost. Na druhou stranu dost drahá. Třeba cesta do USA na závody stojí padesát tisíc. A za vítězství nejsou žádné peníze, jen polibek od blondýnky a pohár.

JAN PÁLENÍČEK

 Jeho jídelníček obsahuje větší množství bílkovin. Dá si ale s chutí nanuky, zmrzlinu, sladkosti. Dodržuje pitný režim a jí v pravidelných dávkách. Před závody je jeho strava přísnější, odpustí si sladkosti a přílohy, jí víc bílkovin a doplňky stravy.
 Baví ho závodění i exhibice na diskotékách.
 Studuje nutriční terapii na lékařské fakultě v Brně. Rád by v budoucnu dělal poradenství ve výživě.
 Preferuje dívky, které mají zpevněnou postavu.