Železný radí: Sedmička denně prospívá zdraví | E15.cz

Železný radí: Sedmička denně prospívá zdraví

Vladimír Železný ve své nové knížce rozdává dobré rady milovníka vína.

Bývalý hlavní protagonista televize Nova, senátor a europoslanec Vladimír Železný žil akčním životem plným adrenalinu.

Teď se vyžívá ve svých zálibách. O víně mluví košatě a rád. A také o něm píše. Nová knížka mu nedávno vyšla ve vydavatelství Mladá fronta.

„To všechno ovšem neznamená, že bych se stáhl domů nebo do vinného sklípku,“ podotýká pětašedesátiletý podnikatel a sběratel obrazů.

Pojďme začít vaší knížkou. Co nového jste v ní o víně čtenářům prozradil?

Například jsem se snažil vyvrátit některé mýty.

Třeba že vypít víc než tři čtyři deci denně je špatně?

Třeba. Poslední americké a španělské průzkumy totiž přinesly překvapivé zjištění, že v zájmu zdraví je ideální vypít šest sedm deci vína denně. Ženám, které hůře odbourávají alkohol, lze doporučit klidně tři až čtyři deci.

Tolik? Neobjednali si ty převratné průzkumy náhodou sami vinaři?

Kdepak. Když jsem byl místopředsedou Výboru pro víno a vinohradnictví v Evropském parlamentu, dostával jsem na stůl veškeré zprávy o víně včetně těch seriózních lékařských. Jak známo, víno snižuje výskyt infarktů a některých dalších chorob. A to díky démonizovanému alkoholu.

Pozná vůbec laik kvalitní víno?

Snadno. Sotva dopijete skleničku, máte chuť na další, což je právě to jediné měřítko kvality. Pokud se opravdu vpijete do vína, často ani neumíte vyjádřit, proč právě tohle vám připadá tak zázračné. Morava je zvláštní v tom, že ti, kdo se ve víně vyznají, o něm dovedou navíc barvitě a s velkou invencí mluvit.

V knížce píšete, že chutě se mění s věkem, vy sám teď upřednostňujete víno červené. Platí to stále?

Platí. V Česku je takovou zažitou pověrou, že bílá vína jsou lepší. Bývávalo. Ve skutečnosti se teď na Moravě vyrábějí dramaticky lepší vína červená.

Poté, co jste loni opustil kancelář europoslance, máte víc času na svoje koníčky…

Jsou to spíš vášně. Tak třeba fotografování se věnuji od svých třinácti let. Měl jsem pár výstav a na jaře chystám v galerii Zlatá husa další.

Byl jste zvyklý být důležitým mužem. Dokážou vám záliby nahradit televizi či politiku?

Určitě mi nenahradí řízení médií. To je obrovské narkotikum, kterému když podlehnete, jen velmi obtížně se ho vzdáváte. Vlastně ani politiku ne. Já ale tyto oblasti úplně nevyklidil. Jsem třeba stále předsedou Euroskeptické politické strany.

Láká vás ještě obrazovka?

Netvrdím, že se mi po ní nestýská. Byla to opojná zkušenost. Pokud mě někdo osloví, abych dělal podobný pořad jako bylo Volejte řediteli, budu to zvažovat.

Vaší dceři jsou tři roky. Vlastně si teď můžete užívat rodičovství jako nikdy dřív…

Užívám si ho náramně. Je to pro mě famózní zážitek a snad největší dar, jaký jsem kdy dostal.

Jako majitel vinařství Tanzberg na Mikulovsku mi nakonec ještě povězte, jak to vypadá letos s úrodou?

Kvůli počasí je to složitý rok. Léto bylo vlhké, některé vinice dokonce vůbec nemají hrozny. My ano, ale bobule jsou plné vody a cukernatost je velmi nízká. Potřebovali bychom ještě tak měsíc sluníčka.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!