Zemřela spisovatelka Harper Leeová | E15.cz

Zemřela spisovatelka Harper Leeová

Americká spisovatelka Harper Leeová (uprostřed)
Americká spisovatelka Harper Leeová (uprostřed)
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ve věku 89 let v pátek zemřela americká spisovatelka Harper Leeová, autorka románu Jako zabít ptáčka.

Za svou prvotinu popisující rasismem poznamenanou atmosféru městečka na americkém Jihu během třicátých let získala Leeová v roce 1961 Pulitzerovu cenu. Výtisků knihy, která vyšla v několika vydáních i v českém překladu, se po celém světě prodaly desítky milionů. Pohřeb se uskuteční v úzkém rodinném kruhu.

Spisovatelská kariéra Leeové byla velmi netradiční – velkou slávu jí totiž vynesla prvotina, po níž se autorka na více než půlstoletí odmlčela.

Teprve loni vydala svou druhou knihu Postav hlídku, kterou napsala v padesátých letech, ale rozhodla se ji tehdy nepublikovat. Právě druhý román slovutné spisovatelky vyjde česky v nakladatelství Mladá fronta v květnu.

Americká spisovatelka Harper Leeová Autor: Profimedia.cz

Jako zabít ptáčka patří k nejvýznamnějším dílům americké literatury 20. století. Příběh, jehož vypravěčkou je malá dívka, líčí události v jižanském městečku během hospodářské krize a vypořádává se s tématy rasové nerovnosti a násilí. V roce 1962 byla kniha zfilmována a Gregory Peck za ztvárnění role otce malé hrdinky, právníka Atticuse Finche, získal Oscara.

Krátce po oznámení, že Leeová zemřela, začala řada osobností americké kultury a veřejného života i čtenářů vzdávat spisovatelce hold, zejména na sociálních sítích. „Harper Leeová předběhla dobu a její mistrovské dílo Jako zabít ptáčka Ameriku popostrčilo, aby s ní držela krok,“ uvedl ve svém prohlášení bývalý prezident George Bush mladší, který spisovatelce v roce 2007 udělil nejvyšší americké civilní vyznamenání, Prezidentskou medaili svobody.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video