Zisk Applu poprvé za 11 let klesl, dolů ho táhnou počítače | E15.cz

Zisk Applu poprvé za 11 let klesl, dolů ho táhnou počítače

Šéf firmy Apple na prezentaci
Šéf firmy Apple na prezentaci
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americkému technologickému gigantu Apple klesl poprvé za 11 let čistý roční zisk. Fiskální rok uzavřel se ziskem 37 miliard dolarů (690 miliard korun), což je impozantní výsledek, nicméně je o 11 procent nižší než před rokem.

V prodeji její hlavní komodity, mobilních telefonů, se firmě v posledním čtvrtletí dařilo i dle očekávání analytiků. Apple prodal 33,8 milionu iPhonů a 14,1 milionu iPadů. Slabší než loni byl zájem o počítače Mac, poptávka klesla přibližně o 300 tisíc kusů na 4,6 milionu. Tržby dosáhly za čtvrtletí 37,5 miliardy dolarů, zatímco burza ve Wall Street v průměru odhadovala 36,8 miliardy. Vzrostly tak o čtyři procenta.

Prodej táhnou nové modely 5S a 5C, které mají větší úspěch než předchozí řada. Jejich nižší průměrná cena se ale promítla i do potvrzeného trendu klesajícího zisku.

Čistý zisk firmy klesal třetí čtvrtletí po sobě. V posledním čtvrtletí vydělal Apple 7,5 miliardy dolarů, tedy 8,26 dolaru za akcii. Loni činil zisk ve stejném sledovaném období 8,2 miliardy, respektive 8,67 dolaru za akcii.

Apple také oznámil, že v důležitém předsvátečním období od října do konce prosince očekává tržby kolem 55 až 58 miliard dolarů. Odhad ve Wall Street činí 55,65 miliardy.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video