Zkrotí traktor i ostré chlapy na ledě

Už brzy vymění Petra Fousková z Klatov roli vedoucí hokejového mužstva za roli maminky.

Odmalička spíš vyhledávala klučičí party. A záliba v činnostech, které jsou spíš záležitostí mužů, jí zůstala dodnes. Nedělá jí problém řídit traktor a v roli vedoucí hokejového mužstva klidně zakřičí na dospělé chlapy na ledě, že právě nepodávají nejlepší výkony. Taková je třiatřicetiletá Petra Fousková z Klatov, další ze seriálu Generace 77.

„Naše rodina zdědila pole, takže to, že půjdu po základce na zemědělskou školu, bylo tak nějak předem dáno. Škola mě moc bavila, hlavně praxe,“ vzpomíná na studia mladá žena. V té době si udělala řidičský průkaz. A to nejen na motocykl a osobní auto, ale i na traktor. Dokonce tehdy koketovala s myšlenkou, že zkusí řídit i nákladní auto.

„Dnes mi nedělá problémy sednout za traktor a jezdit s ním. A musím se smát, když řada lidí se otáčí za blondýnou v traktoru s valníkem,“ směje se. Střední škola Petru Fouskovou vybavila i jazykovými znalostmi. Dvakrát byla s kamarádkou během letních prázdnin na brigádě v Anglii. „Sklízely jsme tam jablka, nebo pomáhaly v zemědělství. A angličtina mně tak trochu přirostla k srdci. I když jsem se na základce učila pět let němčinu a v angličtině jsem neznala jediné slovíčko,“ přiznává.

A právě záliba v angličtině přivedla po maturitě Fouskovou na rok na jazykovou školu do Klatov. Pak si požádala o živnostenský list a začala pracovat. Kolem majetku, který rodina měla, bylo práce a starostí víc než dost. Už na základní škole se Petra Fousková věnovala spoustě koníčků. Stala se mladým zdravotníkem, byla hasičkou a přihlásila se i mezi mladé záchranáře. „Jezdili jsme na závody, na soustředění a bylo to moc krásné období, na které moc ráda vzpomínám,“ dodává.

Zpátky k vodě

I když s plaváním na nějaký čas Petra Fousková přestala, k vodě se později znovu vrátila. To když jí oslovil kamarád – plavčík s nabídkou, jestli by nechtěla učit plavat malé děti. Rozhodla se, že by své plavecké zkušenosti mohla zúročit. Se svou kamarádkou nejprve začala učit čtyřleté děti. Po roce dostala svou vlastní skupinku o něco starších dětí. „Nejezdíme s nimi na žádné závody. Učíme je ale základní plavecké styly a hlavně to, aby se nebály vody a uměly si poradit, když vidí někoho ve vodě v nesnázích,“ upřesňuje.

Ale i tuto zálibu teď musela Petra Fousková znovu odložit. Alespoň na pár měsíců. O Vánocích si totiž s přítelem, se kterým jsou už dvanáct let, nadělí ten nejkrásnější dárek pod stromeček, miminko. Kdo patří v Klatovech mezi hokejové příznivce, ví, že Petra Fousková je pravidelnou návštěvnicí zimního stadionu. V diváckém sektoru byste ji ale hledali marně. Ač křehká žena, má místo na hokejové střídačce. Dříve u týmu SKP Klatovy, teď v mužstvu z Malé Vísky má úlohu vedoucí hokejového mužstva. „Fotbal mi naprosto nic neříká. Z mého pohledu pomalá hra. Ale hokej, to je něco jiného,“ zdůvodňuje svoji zálibu.

Mezi ostrými chlapy

Se svým přítelem Markem Kochmanem nevynechala jediný zápas. „Pan Šimek z Černíkova mi řekl, že stejně nechybím při žádném utkání, takže bych mohla pořizovat zápisy při utkání. Postupně jsem přijala i roli zdravotní sestry, nosím pití a vůbec chlapům z týmu nevadí, že o přestávce s nimi chodím do šatny a probíráme průběh zápasů. Zvykli si, i když často slyším od diváků: Hele, ženská na lavičce, a chodí s nima do šatny. Nebo různé pošťuchování. Ale já to nevnímám a dokážu každému odpovědět po svém,“ usmívá se.

I v těhotenství Petra Fousková na hokeji nechybí. Všechny úkoly si pečlivě plní, ale raději už stojí mezi diváky. „A až se miminko narodí, tak budu klidně na hokej jezdit s kočárkem,“ dodává. Nuda, vysedávání v křesle u televize a podobné aktivity Petře Fouskové nic neříkají. Naopak. Hraje tenis, jezdí na in-line bruslích, v zimě lyžuje. A s dvojčaty své starší sestry hraje fotbal. Cizí jí nejsou ani domácí práce. S oblibou vaří. Jen před klasickou českou kuchyní jako je knedlo zelo vepřo upřednostňuje lehká a rychlá jídla.