Dění kolem ČEZ odrazuje investory. Jeho akcií se štítí i ti, kteří dřív nakoupili balík

Akcie ČEZ mají lokální cenový vrchol za sebou. Mladí investoři slevu ignorují.

Akcie ČEZ mají lokální cenový vrchol za sebou. Mladí investoři slevu ignorují. Zdroj: Midjourney

Jsou výrazným hlasem generace, která už by na české státní penze příliš spoléhat neměla. Naučili se pohybovat ve světě investic, jenže nejsledovanější české akcii se i přes její nedávný pokles vyhýbají. Youtuber Ondřej Koběrský změnil svůj postoj k ČEZ kvůli záměru firmu zestátnit. Další oslovení třicátníci se těmto cenným papírům kvůli nejisté budoucnosti raději vyhýbají úplně. A to i přesto, že jasněji by o osudu akcií ČEZ mohlo být po pátečním vystoupení premiéra Petra Fialy na konferenci Česko na křižovatce.

„Investici do akcií ČEZ jsem zvažoval, nicméně můj závěr je prostý. Nerad hraju hry, kdy tahám za kratší konec provazu. Majoritní vlastník je stát, který zároveň tvoří pravidla hry, která mají přímý dopad na cenu akcie. Obecně dává investičně i životně smysl hrát hry, kde mám soutěžní výhodu. V téhle hře bych byl hejl,“ říká šéf advokátní společnosti smpl Kirill Juran, který zároveň na svém youtubovém kanále publikuje videa o světě financí a investic pro více než 13 tisíc odběratelů.

„Myslím si, že běžní investoři obecně přeceňují svoji schopnost porozumět situaci, odhadnout jednotlivé tlaky a zájmy a hlavně podceňují to, co nevědí. Měl jsem okolo známé, kteří nikdy neinvestovali, a přesto umístili velkou část prostředků do ČEZ, a mnozí na tom i vydělali. Zároveň spousta finfluencerů (finančních influencerů – pozn. aut.) ČEZ promovala. Je však dobré zmínit, že skutečnost, že někdo na investici vydělal, neříká nic o kvalitě rozhodnutí,“ dodává Juran.

Jedním z influencerů, kteří o investici do akcií energetické firmy mluvili pozitivně, je Ondřej Koběrský. Ten nedávno na YouTube uvedl, že ČEZ tvoří jeho největší investiční pozici.

„Je to druhá akcie, kterou jsem kdy nakoupil,“ zmínil třicetiletý youtuber a vystudovaný právník v dubnovém klipu s názvem TOP 3 akcie pro pasivní příjem. „Akcie ČEZ tvoří zhruba pět procent portfolia. Můj postoj potom, co jsem se dozvěděl o záměru zestátnění firmy, se však změnil. Pozici, kterou mám vybudovanou převážně od roku 2014, jsem už nerozšiřoval. Byť jsem si několikrát myslel, že ČEZ je na své fundamenty podhodnocený,“ vysvětluje pro e15 Koběrský.

Dodává ale, že hodlá akcie firmy držet „až do konce“, tedy případného vytěsnění ze strany státu. „Pokud by stát chtěl investory nějak zkrátit a vykoupit za neúměrně nízkou částku za akcii, jsem připraven se připojit k dalším akcionářům a vést se státem soudní spor,“ hlásí Koběrský.

ČEZ nakonec letos vyplatil dividendu 145 korun na akcii, pozn. aut.

Vývoj akcií ČEZ přitom teoreticky nabízel solidní možnost výdělku s vidinou na rekordní dividendu jako bonus. Krátce po zahájení Putinovy invaze na Ukrajinu, která přispěla ke zvýšení cen elektřiny, šlo nakoupit akcii pod 800 korunami.

V prosinci dokonce klesla cena jedné akcie až na zhruba 750 korun. Nyní se pohybuje okolo 950 korun. V květnu se cena podílu v energetické společnosti s účastí státu dostala až nad 1200 korun. Právě spekulace o podobě zestátnění ale přispívají k volatilitě akcie a část investorů (nejen těch mladých) odrazují.

Tahle akcie není pro mladý

Výpovědi respondentů serveru e15 potvrzují předpoklad o akcii, která mladší generace příliš neláká. Ten dojem šlo snadno získat už během červnové valné hromady skupiny ČEZ, kde si autor tohoto textu ve svých 34 letech připadal jako nejmladší účastník.

„Akcie ČEZ nevlastním a nikdy jsem nevlastnil. Ne snad, že bych nevěřil jejich investičnímu potenciálu, jen nerad kupuji něco, čemu nerozumím. Pro mě je energetika obecně (a ČEZ dvojnásobně) více politika než ekonomie. A na rozdíl od ní úspěch nezáleží na tom, kdo lépe predikuje chování lidí na trhu, ale spíš to, kdo má lepší interní informace a rozumí tomu, kdo na koho co má. Pro mě jako pro ekonoma je to nečitelné,“ uvedl Dominik Stroukal z Metropolitní univerzity Praha, který současně působí jako člen Národní ekonomické rady vlády.

Právě nečitelnost kolem možného zestátnění odrazuje od investice do ČEZ také Kamilu Kudělovou, autorku webu Úspěšná investorka. „Pokud bych o akciích ČEZ uvažovala, tak bych toto vnímala rozhodně jako negativní prvek. Nejistota ohledně dalšího směřování firmy se současným ani potencionálním akcionářům obvykle moc nelíbí,“ míní Kudělová, pro kterou představují varovnou kontrolku také dlouhodobé výsledky energetické firmy. Ty jsou podle Kudělové neuspokojivé a nestabilní.

Lex ČEZ II prošel prvním čtením

Akcionáři ČEZ nyní pozorně sledují osud novely zákona, která by měla usnadnit přeměny firem. To by se mohlo týkat i ČEZ. Sněmovna v úterý podpořila vládní návrh na snížení podílu hlasů akcionářů, který je nutný pro přeměny obchodních společností a družstev.

Místo dosud potřebných 90 procent hlasů všech akcionářů by nově mělo podle sporného návrhu pro rozdělení firem stačit 75 procent hlasů akcionářů.

Stát by mohl změnu využít při restrukturalizaci společnosti ČEZ kvůli posílení kontroly nad energetickou infrastrukturou, přičemž menšinové akcionáře by podle kritiků vyvlastnil. Novelu nazývanou lex ČEZ II podle rozhodnutí sněmovny projedná její ústavně-právní výbor.

Přijetí novely by umožnilo rozdělení obchodní společnosti za souhlasu tří čtvrtin akcionářů přítomných na valné hromadě. Pro její usnášeníschopnost by navíc stačilo jen zastoupení dvou třetin základního kapitálu. O přeměně ČEZ by tak podle expertů mohl rozhodnout pouze stát, který vlastní zhruba 70 procent akcií energetické firmy, neboť na její valnou hromadu všichni akcionáři obvykle nedorazí.

„Při výběru akcií je pro mě důležité investovat do firem, kterým rozumím nebo které ve mně vzbudí takový zájem, abych se o nich dozvěděla co nejvíc. Zároveň si vybírám společnosti, které mají dlouhodobě vynikající výsledky a v tomto je zahraniční nabídka mnohem pestřejší a kvalitnější,“ upřesnila investorka.

Premiér Fiala oznámil záměr dostat pod větší státní kontrolu výrobu elektřiny v zemi již loni. Do poloviny roku 2023 měla vláda připravit plán restrukturalizace ČEZ, řekl před rokem agentuře Reuters předseda vlády. Ve hře má být podle něj několik scénářů. Jedním z nich je například koncept, že by se oddělila stará energetická aktiva ČEZ typu uhelných a jaderných elektráren od obnovitelných zdrojů energie a distribuce.

Směřování české a evropské energetiky by mělo být rovněž jedním z témat páteční konference Česko na křižovatce – Vize a strategie pro dalších 30 let. Na akci pořádané Hospodářskou komorou vystoupí i premiér Fiala.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!