Globální ekonomika letos i přes zjevná nová rizika solidně poroste

Zdroj: Grafika E15

Máme za sebou téměř polovinu letošního roku. Vstupovali jsme do něj s kolegy z analytického oddělení Komerční banky s určitými obavami, zejména pokud jde o růstovou výkonnost globálního hospodářství jako celku. Nyní již můžeme konstatovat, že světová ekonomika letos nezaznamená nějaký super výjimečný rok, i tak ale ekonomové Société Générale (SG) v aktuální prognóze globálního ekonomického vývoje očekávaný růst zvýšili o dvě desetiny na 3,3 procenta. Ve srovnání s prvními dvěma dekádami tohoto milénia to sice bude slabší dynamika, ale je třeba si uvědomit, že současný růst Číny jako druhé největší ekonomiky světa je nyní na polovičních tempech předchozích dvou desetiletí. Nicméně právě pro letošek zlepšený výhled na Čínu je jedním z faktorů vzestupné revize růstu.

Hlavním tahounem bude spotřeba domácností, a to jak kvůli zvýšeným úsporám stále přetrvávajícím v mnoha zemích, tak v souvislosti s napjatými trhy práce, růstem mezd, a tedy i s nárůstem disponibilních důchodů domácností. Pokud jde o zahraniční obchod, zde se objevují nová rizika v podobě zavádění cel, tarifů a netarifních obchodních bariér, jejichž motivací jsou především národní průmyslové politiky. Nicméně ani tak o jednoznačných deglobalizačních trendech mluvit nemůžeme. Po poklesu globálního obchodu v letech 2022 a 2023 to pro letošek vypadá na jeho růst.

Pohled na inflační vývoj ukazuje, že globální trend snižující se inflace zpomalil. Jednak se stabilizovaly ceny potravin a energií, jednak zůstává vysoká již zmiňovaná dynamika mezd zrcadlící se zejména v cenách ve službách. Dezinflační trend tak sice bude pokračovat, ale ve srovnání s loňským rokem pomaleji. Po průměrné globální inflaci ve výši 9,4 procenta v roce 2022 to za loňský rok bylo 7,5 procenta a pro letošek prognóza Société Générale počítá s průměrnou světovou inflací ve výši 7,2 procenta.

Co to znamená pro měnové politiky? Uvolňování bude pomalejší, úrokové sazby po skončení cyklu snižování zůstanou na vyšší úrovni než na začátku zpřísňování. Nadále jako skupina SG předpokládáme, že dolarové sazby se začnou snižovat až v příštím roce, Evropská centrální banka po prvním snížení v červnu o 25 bazických bodů bude pokračovat v opatrném uvolňování. Náš základní scénář počítá s tempem jednoho snížení na kvartál, ovšem s rizikem možného dočasného přerušení tohoto procesu.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky.