Glosa: Chce vláda referendum? | E15.cz

Glosa: Chce vláda referendum?

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK
Jana Havligerová

Jana Havligerová

Referendum? To je nástroj, po němž volají snad jen bývalí a nynější zástupci hnutí Úsvit. A komunisté. Leč koaliční vláda si všelidové hlasování z jakéhosi důvodu vtělila do programového prohlášení a to je potřeba plnit.

Pomiňme, že s přijetím tohoto ústavního zákona bude mít vláda v parlamentu velké potíže. Pravicová opozice jím nadšená není, její podpora je přinejlepším velmi nejistá.

Po přečtení podmínek, které vláda odmávala, lze ale snadno nabýt přesvědčení, že o konání obecných referend nijak zvlášť nestojí ani vládní strany. Předpisy jsou striktní – ať se jedná o stanovený počet podpisů, které bude nutno posbírat, nebo seznam toho, o čem se hlasovat nesmí.

Jak to tak vypadá, vlk by se měl nažrat, zatímco koza nedojde úhony. Vadit to nejspíš nikomu nebude. Stačí se podívat na historii místních referend. Ta už se běžně vyhlašují, zájem o ně je ovšem minimální.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.