Glosa Jany Havligerové: Nechci slevu zadarmo | E15.cz

Vše o gastro byznysu

Vše o gastro byznysu

Glosa Jany Havligerové: Nechci slevu zadarmo

Glosa Jany Havligerové: Nechci slevu zadarmo
Cestující
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Jana Havligerová

Současná vláda, nutno podotknout v demisi a bez důvěry, se rozhodla, že důchodcům a studentům daruje 75procentní slevu na jízdné ve vlacích a autobusech. Státní finance to přijde na 3,26 miliardy korun. To není pakatel. O část peněz má kvůli tomu přijít mimo jiné třeba školství nebo Akademie věd. Kvalitní vzdělání, výzkum a vědu přitom Česko potřebuje jako prase drbání.

Není divu, že představa škrtů právě v těchto oblastech vyvolala bouřlivou kritiku. Premiér Babiš na ni zareagoval obratem – tvrzení o škrtech označil za dezinformaci. Rezortům a institucím prý hodlá ministerstvo financí odebrat jen prostředky, které podle Babiše stejně nedokážou utratit. Ministerstvo školství podpořilo premiérské sdělení tím, že suma, o kterou přijde, se skládá z 300 milionů korun nedočerpaných na mezinárodní spolupráci ve vědě a výzkumu a dalších 100 milionů korun z investičního programu pro vysoké školy.

Tak to je opravdu uklidňující. O nespotřebovaných výdajích, aniž by je specifikoval, mluví i šéf Technologické agentury. I kdyby se nakrásně jednalo o peníze zatím ležící ladem, na podstatě věci to nic nemění. Kupovat za ně voličské hlasy prospěje leda tak hnutí ANO, nikoli společnosti. Slevy na jízdném konkurenceschopnost země fakt nepozvednou.

Peníze na levné jízdenky nakonec budou chybět, říká ekonom Marek
Stát zadotuje jízdné lidem v neproduktivním věku. Je to dobře nebo špatně?
Glosa Gregora Martina Papucska: Předvolební kdákání

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!