Glosa Michaela Durčáka: Biden může poděkovat Trumpovi | E15.cz

Glosa Michaela Durčáka: Biden může poděkovat Trumpovi

Michael Durčák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Když příznivci Donalda Trumpa, které do Washingtonu svolal úřadující prezident, vtrhli do Kapitolu a tamní bezpečnostní složky evakuovaly federální zákonodárce, muselo být všem přítomným jasné, že sledujeme kus historie.

Z celého chaosu budou pochopitelně nejvíce těžit demokraté. V první řadě jim Trump a jeho spojenci odrazováním voličů a výkřiky o tom, že je všechno jedno a hlasování je zmanipulované, velmi pravděpodobně přihráli obě senátní křesla v Georgii.

V horní komoře je tak nově poměr mezi oběma stranami 50 na 50, což vzhledem k tomu, že rozhodující hlas má v případě patu budoucí viceprezidentka Kamala Harrisová, znamená demokratickou většinu.

To novému prezidentovi Joeu Bidenovi velice usnadní vládnutí. Hlavně však akční kousek příznivců republikánského prezidenta bude mít za následek, že demokraté budou mít možnost libovolnou progresivní agendu schovat pod deštník boje proti trumpismu.

Především demokratičtí zákonodárci budou mít jistě dlouho v mozku vypálený obraz toho, jak se příznivci prezidenta snaží za nimi dostat do obou komor Kongresu.

Trump sjednocoval rozhádané demokraty poslední čtyři roky a jeho odchod z úřadu stranu teoreticky mohl opět rozklížit. Jenže ostudná šaráda u Kapitolu je novým impulzem k jednotě demokratů v okamžiku, kdy budou mít poprvé po více než deseti letech pod kontrolou Bílý dům i celý Kongres. Může to vést k prosazení agendy, na které by se za normálních podmínek demokraté jen těžko shodli. Biden a jeho strana tak mohou minimálně na další dva roky Trumpovi a jeho příznivcům poděkovat.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video